در حال حاضر ارسال محصولات تنها در مناطق 16 گانه شهر اصفهان و شهرهای بهارستان، شاهین شهر، خمینی شهر و سپاهان شهر امکان پذیر است.
خرید سانسوریا شمشیری ابلق با گلدان سفالی در اصفهان

۵ بیماری و آفت رایج گیاه سانسوریا

اگرچه گیاهان خانواده سانسوریا (Sansevieria) مقاوم هستند و می توانند در شرایط محیطی مختلف زنده بمانند، اما این بدان معنا نیست که آنها کاملاً به بیماری ها و آفات مقاوم هستند. بنابراین شایع ترین بیماری ها و آفاتی که گیاهان سانسوریا را تحت تأثیر قرار می دهند کدامند؟ ما در مورد این موضوع تحقیق کرده ایم و در این پست با شما صحبت خواهیم کرد.

در اینجا شایع ترین بیماری ها و آفات گیاه سانسوریا آورده شده است

  1. پوسیدگی ریشه
  2. شپشک آرد آلود
  3. کنه های عنکبوتی
  4. بیماری قارچی بلایت جنوبی
  5. لکه برگ قرمز

اولین قدم برای از بین بردن بیماری یا آفت گیاه سانسوریا ، شناخت علائم آن است. هر چه زودتر اولین علائم یک مشکل را تشخیص دهید، شانس بیشتری برای نجات گیاه سانسوریا دارید. برای یادگیری نحوه تشخیص این مشکلات رایج به خواندن ادامه دهید.

۱-بیماری پوسیدگی ریشه

یکی از مشکلات رایج گیاهان سانسوریا پوسیدگی ریشه است. این امر در اثر آبیاری بیش از حد خاک گیاه ایجاد می شود و عمدتاً در ماه های سرد سال (پاییز و زمستان) رخ می دهد. هنگامی که پوسیدگی اتفاق می افتد، ریشه های گیاه به دلیل کمبود اکسیژن و رشد قارچ ها در خاک می میرند. اگر خاک گیاه مادرشوهر خیس باشد، میکروارگانیسم های خاصی مانند ریزوکتونیا ( Rhizoctonia ) و پیتیوم ( Pythium ) شروع به تجمع و تکثیر می کنند و بیماری به ریشه ها گسترش می یابد.
با گسترش قارچ در سراسر گیاه سانسوریا ، ریشه ها تغییر رنگ داده و قهوه ای می شوند و به آرامی می میرند. در این میان ریشه ها قادر به انتقال مواد غذایی و به خصوص آب به برگ های گیاه نیستند، که در نتیجه این اتفاق برگها و طوقه (محل خروج برگها از خاک) دچار چروکیدگی خواهند شد.
بزرگترین مشکل پوسیدگی ریشه این است که به دلیل قرار گرفتن در زیر سطح خاک و نادیده گرفتن علائمی مانند چروکیدگی طوقه، اغلب دیر تشخیص داده و درمان می شود. گاهی اوقات بوی پوسیدگی ریشه را حس می کنید، زیرا در پوسیدگی شدید بوی تند کپک از پایه گیاه به مشام می رسد. در موارد شدید، پوسیدگی ریشه می تواند کل گیاه سانسوریا را در ۸-۱۰ روز از بین ببرد.
اگر گلدان سانسوریا شما سوراخ های زهکشی کافی نداشته باشد، پوسیدگی ریشه احتمالاً به سرعت ایجاد می شود. اگر نمی توانید خیلی سریع گلدان جدیدی بخرید، می توانید بوسیله انبر سوزنی یا قیچی تیز ، سوراخ های لازم در انتهای گلدان سانسوریا را ایجاد کنید. همچنین می‌توانید گلدان‌های ارزان‌قیمت با سوراخ‌های زهکشی را از گیاه سیتی بخرید. به یاد داشته باشید، برای آبیاری گیاهان سانسوریا، همیشه بهتر است اجازه دهید خاک رطوبت خود را از دست بدهد و زمانی که دو سوم خاک خشک است، آبیاری را انجام دهید. از بین بردن پوسیدگی ریشه پس از انتشار به برگ های گیاه بسیار دشوار است.

بخوانید: رازهای رشد عالی گیاه سانسوریا + مشاوره رایگان

شایع ترین علائم  پوسیدگی ریشه سانسوریا

  1. ریشه ها به رنگ قهوه ای تغییر نگ داده و حالت گندیدگی پیدا می کنند.
  2. با پیشرفت بیماری، طی چند روز متوجه خواهید شد که برگ های گیاه سانسوریا شما شروع به زرد شدن، خشک شدن یا پژمرده شدن می کنند.
  3. در اثر آبیاری زیاد و گسترش پوسیدگی به قسمت بالایی گیاه، برگها نرم شده و سبزی خود را از دست می دهند.
  4. چروکیدگی برگ ها و طوقه گیاه، چون ریشه نمی تواند مواد غذایی و آب را به این نواحی منتقل کند.

درمان پوسیدگی ریشه سانسوریا

موثرترین و کارآمدترین راه برای مقابله با پوسیدگی ریشه سانسوریا، تعویض گلدان گیاه است. هنگام تعویض گلدان و قبل از کاشت در خاک جدید، باید تا حد امکان خاک آلوده را از ریشه های آلوده جدا کنید. بهتر است پس از برداشتن قسمت های آسیب دیده، ریشه را با قارچ کش ضد عفونی کنید. زیرا امکان انتقال قارچ از ریشه آلوده به خاک جدید وجود دارد. همچنین می توانید برای جلوگیری از عفونت بیشتر گیاه، پودر گوگرد را به خاک جدید اضافه کنید. گوگرد با اسیدی کردن خاک و کاهش منابع غذایی موجود از گسترش پاتوژن ها و باکتری های مضر جلوگیری می کند. اگر پوسیدگی در سراسر گیاه شما پخش شده است، سعی کنید برگ های سالم را از گیاه جدا کنید و آنها را به عنوان قلمه در یک گلدان جدید بکارید تا دوباره به یک گیاه بالغ تبدیل شوند.

جلوگیری از پوسیدگی ریشه سانسوریا

بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه این است که قبل از هر وعده آبیاری، اجازه دهید خاک گیاه سانسوریا شما کاملاً خشک شود (دو سوم انتهای گلدان). هم چنین از قرار دادن گیاه در مکان های سرد به خصوص برای طولانی مدت اجتناب کنید.

۲-شپشک آرد آلود

شپشک آرد آلود یکی از رایج ترین آفات گیاهی است که نه تنها برای گیاهان خانواده سانسوریا بلکه برای بسیاری از گیاهان آپارتمانی نیز خطرناک است. این حشرات ریز صورتی توسط یک ماده سفید مومی پوشیده شده اند که به محافظت از آنها در برابر گرما و رطوبت اضافی کمک می کند و به دلیل بافت سخت این سپر، شپشک آرد آلود یک مشکل رایج در گیاهان سانسوریا است. هنگامی که شپشک‌های آردآلود گیاه سانسوریا را آلوده می کنند، کلنی‌هایی را روی برگ‌ها و اطراف پایه گیاه تشکیل می‌دهند. شپشک های آرد آلود گیاهان آبدار را ترجیح می دهند و در عرض ۵-۸ روز شروع به گذاشتن لاروهای میکروسکوپی می کنند.

علائم شپشک آرد آلود

اگر متوجه شدید که برگ‌های گیاه سانسوریا شروع به تغییر شکل کرده یا لکه‌های سفید کوچک روس آنها ایجاد شده است، این می‌تواند نشانه‌ای از شپشک آرد آلود باشد. اگر شپشک آرد آلود درمان نشوند، متوجه خواهید شد که برگ های گیاه سانسوریا شما شروع به پیچ خوردن، زرد شدن و در نهایت ریزش می کنند. شپشک آرد آلود سموم اسیدی را روی برگ های گیاهان تزریق می کنند که باعث ضعیف شدن برگ های گیاهان می شوند. از مایع داخل برگ های گیاه تغذیه می کنند و در مدت زمان کوتاهی به تعداد زیاد تکثیر می شوند.

چطوری ازشرشون خلاص بشیم

یکی از بهترین راه‌ها برای درمان آفت شپشک آردآلود در گیاه سانسوریا، پاکسازی برگها با پنبه آغشته به سم آفت کش است. البته این روش در صورتی به خوبی جواب می دهد که آفت در مرحله اولیه که هنوز کلونی تشکیل نداده است شناسایی شود. در صورتی که شپشک آرد آلود به صورت وسیع به گیاه شما حمله کرده است باید علاوه بر پاکسازی، سمپاشی نیز انجام دهید. به صورتی که تمام اندام گیاه به سم آغشته شود.

چگونه از آنها جلوگیری کنیم

برای محافظت از گیاه سانسوریا در برابر شپشک‌های آردآلود، حتماً گیاه جدید خود را هنگام انتقال از فروشگاه به خانه بررسی کنید، زیرا این آفات به راحتی از گیاهی به گیاه دیگر سرایت می‌کنند. همچنین بهتر است گیاه سانسوریا را در صورت آلوده بودن قرنطینه کنید تا از ابتلا سایر گیاهان جلوگیری شود. نظارت مستمر برای اطمینان از اینکه گیاه سانسوریا شما آلوده به شپشک آرد آلود نیست، بهترین راه است.

۳- کنه عنکبوتی

کنه عنکبوتی یکی دیگر از آفات رایج گیاه سانسوریا است. این آفات معمولاً در قسمت زیرین برگ های گیاه ظاهر می شوند و آب داخل برگ ها را می خورند و با سوراخ ها و نیش های خود گیاه را ضعیف می کنند. چیزی که کنه‌های عنکبوتی را بسیار خطرناک می‌کند این است که آنها اغلب روزها یا حتی هفته‌ها بدون جلب توجه و قبل از اینکه متوجه علائم آنها شوید، روی گیاه گستش پیدا می کنند.

نشانه های رایج کنه عنکبوتی

شایع‌ترین علائم آلودگی به کنه‌های عنکبوتی، برگ‌هایی هستند که زرد شده یا تغییر رنگ داده‌اند و سوراخ‌هایی روی آن‌ها وجود دارد. همچنین ممکن است تار عنکبوت روی برگ ها یا طوقه گیاه  سانسوریا امشاهده کنید.

چگونه کنه عنکبوتی را حذف کنیم؟

مه پاشی گیاه سانسوریا با یک صابون حشره کش موثر می تواند به سرعت کنه ها را از بین ببرد. همچنین می توانید با گلوله های پنبه ای آغشته به سم آفت کش برگ های گیاه را پاکسازی کنید. حتماً قسمت زیرین برگ ها ، جایی که کنه ها زندگی میکنند را فراموش نکنید. اگر آلودگی شدید باشد، ممکن است لازم باشد گیاه سانسوریا را هرس کنید تا زنده بماند.

چگونه از کنه عنکبوتی جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از کنه ها گردگیری دوره ای گیاه است. این کار از ورود کنه ها به گیاه و تخم گذاری روی برگ ها جلوگیری می کند.

بخوانید: بهترین روش برای آبیاری سانسوریا

۴- بیماری قارچی بلایت جنوبی

بلایت جنوبی یک قارچ رایج در گیاهان سانسوریا است که توسط قارچ  Sclerotium rolfsii ایجاد می شود. این قارچ با نفوذ به ساقه های گیاه و خوردن آنها در عرض چند روز به سانسوریا حمله می کند. با توجه به ماهیت خطرناک این قارچ خاص، باید اقدامات لازم برای از بین بردن سریع آن را انجام دهید زیرا می تواند گیاه سانسوریا شما را در عرض ۷ تا ۱۰ روز از بین ببرد.

نشانه های رایج بلایت جنوبی

علائم شایع این بیماری قارچی شامل تشکیل نواحی سفید رنگ در سطح برگ های گیاه است که به مرور زمان به رنگ قهوه ای تغییر رنگ می دهند. همچنین معمول است که برگها شروع به پژمرده شدن و نرم شدن می کنند زیرا قارچ بافت گیاه را تجزیه می کند و باعث می شود آنها مرطوب و خیس به نظر برسند.

چگونه از دست بلایت جنوبی خلاص شویم

هر قارچ کش خوب می تواند از شر بلایت جنوبی خلاص تان کند. اما یکی از رایج ترین آنها متیل بروماید است که می تواند بلایت جنوبی را به  خوبی کنترل کند.  بهتر است این قارچ کش را در سه وعده به همراه آبیاری استفاده کنید.

چگونه از بلایت جنوبی پیشگیری کنیم

بهترین راه برای پیشگیری از این قارچ، عدم استفاده از گلدان های آلوده به این بیماری است. همیشه از گلدان های جدید یا ضدعفونی شده برای گیاه سانسوریا جدید خود استفاده کنید. همچنین باید مطمئن شوید که گیاه مار شما جریان هوای خوبی دارد تا از رشد قارچ در ریشه گیاه جلوگیری کند.

۵. لکه برگ قرمز

این بیماری توسط قارچ Drechslera erythrospila ایجاد می شود. لکه‌های قرمز روی برگ‌ها معمولاً در ماه‌های گرم سال دیده می‌شوند، زمانی که هاگ‌های قارچ به دنبال سطوح مرطوب روی برگ‌ها می‌گردند تا به آنها بچسبند.

نشانه های رایج لکه برگ قرمز

علائم رایج لکه قرمز برگی شامل نقاط قرمز مایل به قهوه ای روی برگ ها است. لکه ها ممکن است در طی چند روز گسترش یابند و ضایعات بزرگی روی برگ های گیاه ایجاد کنند که حالت ژله ای دارند.

چگونه از دست لکه برگ قرمز خلاص شویم؟

برای از بین بردن این قارچ باید برگ های آسیب دیده را جدا کنید و سپس بقیه گیاه را با قارچ کش های مسی یا گوگردی اسپری کنید. سمپاشی به خودی خود قارچ را از بین نمی برد، اما از ایجاد هاگ های جدید و گسترش بیماری جلوگیری می کند.

چگونه از لکه برگ قرمز جلوگیری کنیم؟

از آبیاری بیش از حد جداً خودداری کنید و همیشه با خشک شدن دو سوم خاک آبیاری را انجام دهید. همچنین در فصول گرم سال گیاه را در محیطی خنک نگهداری و از جریان هوای کافی اطراف گیاه اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی اصلی