شرایط نگهداری و مراقبت

اسرار افزایش پاجوش زامیفولیا در خانه و محل کار

افزایش پاجوش زامیفولیا در خانه و محل کار - گیاه سیتی

پاجوش زامیفولیا یعنی اوج شکوفایی آن. گیاه زامیفولیا از جمله گیاهان زیبا و لاکچری آپارتمانی است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. شگفتی و زیبایی این گیاه زمانی دو برابر جلوه می‌کند که شاخ و برگ آن زیاد بوده و در بستر خاک پاجوش‌های فراوان از آن دیده شود. زامیفولیا با رویش پاجوش‌هایش از شما بابت نگهداری مناسب آن قدردانی می‌کند. اما چه کارهایی لازم است انجام شود تا زامیفولیا به این مرحله برسد؟ برای رویش پاجوش زامیفولیا شرایطی را باید برای گیاه فراهم کرد. اما این شرایط چه هستند؟ با ما همراه باشید تا در این مسیر شما را رهنمایی کنیم.

چه شرایطی باعث افزایش پاجوش زامیفولیا می‌شود؟

برای این که زامیفولیایی پر از پاجوش داشته باشید باید از همان ابتدای خرید به نکاتی توجه کنید. با این که زامیفولیا گیاهی مقاوم است و با شرایط جدید سریع وفق پیدا می‌کند ولی گاهی برای جبران بعضی از کم و کاستی‌های گیاه نیاز است هزینه‌هایی را بپردازید. پس بهترین کار این است که در هنگام خرید زامیفولیا با آشنا بودن با یک سری نکات ساده برخی از این هزینه‌ها را از بین ببرید و مانع از کاهش رشد زامیفولیا شوید. داشتن زامیفولیای سالم و قوی شرط اول رویش پاجوش‌های متعدد در بستر خاک آن می‌باشد.

در هنگام خرید، ظاهر زامیفولیا باید چگونه باشد؟

وقتی شما بخواهید زامیفولیا بخرید، باید حتما به ظاهر آن نگاه کنید. اما چرا ظاهر زامیفولیا مهم است؟ متاسفانه برخی از گلخانه داران برای تکثیر زامیفولیا، گیاه مادر را قطع می‌کنند تا بتوانند سریع‌تر این گیاه زیبا را تکثیر دهند. شما تنها کافی است که در هنگام خرید به این نکته توجه کنید که گیاه مادر قطع نشده باشد، با این که فرزندان زامیفولیا هم می‌توانند به پای گیاه مادر برسند، ولی زمان و انرژی بیش‌تری نیاز دارند.

در هنگام خرید زامیفولیا اندازه ساقه آن مهم است؟

در نکته قبلی گفتیم به ساقه مادر توجه کنید، حال اگر ساقه مادر قطع شده بود حتما زامیفولیایی را انتخاب کنید که ساقه نسبتا بلندی داشته باشد. از طرفی باید برگ‌های ضخیمی روی ساقه باشند که رنگ آن‌ها نیز سبز خوش رنگ و تیره باشد. این نشانه‌ها حاکی از این هستند که زامیفولیا ضعیف نیست و می‌توانید با رعایت نکات ساده نگهدای شاهد رشد آن باشید.

آیا سن زامیفولیا در هنگام خرید اهمیت دارد؟

یکی از نکاتی که حتما باید از فروشنده هنگام خرید زامیفولیا بپرسید؛ راجع به سن زامیفولیا است. اگر از زمان کاشت قلمه زامیفولیا کمتر از شش ماه گذشته باشد، این بدان معنا است که گیاه زامیفولیا هنوز به صورت مناسبی ریشه دار نشده ؛ پس حتما گلدانی را بردارید که از زمان تکثیر زامیفولیا داخل آن شش ماه گذشته باشد.

سایز گلدان هنگام خرید زامیفولیا اهمیت دارد؟

یکی از علت‌های کاهش رشد زامیفولیا، انتخاب گلدان بزرگ برای آن است. وقتی گلدان زامیفولیا بزرگ باشد؛ گیاه به جای این که انرژی خود را صرف رشد شاخ و برگ خود کند، صرف افزایش ریشه در خاک می‌کند. به همین دلیل گلدان بزرگ برای زامیفولیا مناسب نیست. سایز آن باید اندازه ریشه گیاه باشد تا رشد آن دچار مشکل و حتی توقف نشود.

از طرفی در هنگام خرید، گلدان آن را تغییر ندهید؛ چون این یک شوک وارد شده به زامیفولیا محسوب می‌شود. تغییر مکان و تعویض گلدان به صورت همزمان باعث ضعیف شدن زامیفولیا می‌شود.

پاجوش زامیفولیا - گیاه سیتی

در هنگام خرید زامیفولیا آفت‌ها را چگونه تشخیص دهیم؟

یکی از بزرگ‌ترین نشانه‌های ظاهری زامیفولیا سالم، داشتن برگ‌های ضخیم و سبز تیره است. حتی اگر از گونه زامیفولیا بلک خریداری می‌کنید؛باید نوعی را انتخاب کنید که رنگ برگ‌هایش رو به تیره رفته و براق و گوشتی باشد، از خریداری زامیفولیا با برگ‌های قهوه‌ای خودداری کنید. همچنین زیر و روی برگ‌های زامیفولیا را بررسی کرده تا از نبود هیچ گونه آفت یا بیماری روی آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

مرحله بعدی بررسی خاک زامیفولیا است؛ خاک زامیفولیا باید عاری از هرگونه حشره، هزارپا و پشه باشد.

بین اندازه گلدان زامیفولیا و پاجوش ارتباطی وجود دارد؟

یکی از مهم‌ترین عوامل رویش پاجوش زامیفولیا توجه به اندازه گلدان آن است. همان طور که قبلا به آن اشاره کردیم، زامیفولیا از آن دسته از گیاهانی است که هرچچه اندازه گلدان آن بزرگ‌تر باشد، سعی می‌کند به جای رشد شاخ و برگ، انرژی خود را صرف افزایش ریشه کند. این گونه شاخ و برگ‌های زامیفولیا ضعیف شده و رشد آن متوقف می‌شود. در نتیجه این توقف رشد، دیگر خبری از جوانه‌ها و پاجوش‌های زامیفولیا در بستر خاک نیست. پس برای حل این مشکل باید گلدانی انتخاب شود که اندازه خود گیاه و ریشه آن باشد. در این صورت زامیفولیا انرژی خود را صرف رشد شاخ و برگ‌ها و همچنین پاجوش‌های جوان می‌کند.

پاجوش زامیفولیا با آبیاری زیاد به آن افزایش می‌یابد؟

یکی از بزرگ‌ترین تهدیدات نسبت به این گیاه آبیاری زیاد است. زامیفولیا به خاطر داشتن ریزوم توانایی ذخیره آب در خود را دارد. بنابراین اگر در آبیاری به آن زیاده‌روی کنید؛ شاهد از بین رفتن زامیفولیا خواهید بود. رطوبت زیاد در خاک زامیفولیا سبب نابودی آن می‌شود. بنابراین باید حتما هنگام آبیاری خاک آن را بررسی کنید، خاک زامیفولیا باید تا عمق 3 الی 4 سانتی متری عاری از رطوبت باشد و این زمان مناسب برای آبیاری مجدد به زامیفولیا محسوب می‌شود.

دمای مناسب برای افزایش پاجوش زامیفولیا چه قدر است؟

با توجه به این که زامیفولیا یک گیاه گرمسیری است، بنابراین مکان‌های سرد مناسب نگهداری این گیاه نیست. با این که زامیفولیا گیاهی مقاوم است ولی فراهم کردن شرایط مساعد برای آن باعث رشد بهتر و رویش پاجوش‌های متعدد در بستر خاک آن می‌شود. ب همین اساس دمای مناسب برای زامیفولیا دمایی بین 15 الی 30 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

نور مستقیم باعث رویش بیش‌تر پاجوش زامیفولیا می‌شود؟

این یکی از باورهای اشتباهی است که بین طرفداران زامیفولیا گسترش پیدا کرده است. زامیفولیا نیز از دسته گیاهان آپارتمانی است که به نور غیر مستقیم نیاز دارد. نور مستقیم برگ‌های آن را می‌سوزاند. بنابراین نباید در پشت پنجره‌های جنوبی قرار بگیرد.

از طرفی هر از چند گاهی گلدان زامیفولیا را بچرخانید تا تمام قسمت‌های گیاه از نور غیر مستقیم بهره‌مند شود. با این کار شما نور مورد نیاز زامیفولیا را برای رویش پاجوش‌های متعدد در بستر خاک آن فراهم خواهید کرد.

برای افزایش پاجوش زامیفولیا از چه خاکی استفاده کنیم؟

خاک مناسب نه تنها برای زامیفولیا بلکه برای هر گیاه دیگر شرایط عالی جهت رشد بهتر را فراهم می‌کند. پس اگر در انتخاب نوع خاک دقت کنید نه تنها زامیفولیا سرحال و سالم خواهید داشت بلکه شاهد رویش پاجوش زامیفولیا نیز خواهید بود.

خاک مناسب برای زامیفولیا از نوع نیمه سنگین و نیمه سبک است. این خاک ترکیبی از کوکوپیت، خاک برگ، ورمی کمپوست و پرلیت می‌باشد.

 چه نوع کودی باعث افزایش پاجوش زامیفولیا می‌شود؟

یکی از سوالاتی که پس از خریدن زامیفولیا از فروشنده می‌پرسید؛ حتما در مورد  نوع کودی است که گیاه به آن نیاز دارد. شما با کوددهی مناسب و به موقع می‌توانید زامیفولیا سالم و سرحالی داشته باشید و در کنار آن جوانه‌های تازه‌ای در بستر خاک مشاهده کنید. یکی از کودهای عالی برای زامیفولیا کود NPK است. این کود شامل سه ماده نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) است. وظیفه اصلی این سه ماده به صورت زیر تعریف شده است:

  • نیتروژن : نیتروژن مخصوص رشد بهتر قسمت‌های سبز گیاه است؛ یعنی برگ‌های زامیفولیا.
  • فسفر : فسفر مخصوص گسترش و استحکام ریشه زامیفولیا است.
  • پتاسیم: پتاسیم مخصوص طراوت بخشیدن به گل‌های زامیفولیا است.

با این توضیحات بهتر است که نوع کودی که برای زامیفولیا انتخاب می‌کنید تاثیر بیش‌تری روی ریشه آن داشته باشد؛ چون هرچه ریشه قوی‌تر باشد احتمال رویش پاجوش‌های متعدد در بستر خاک زامیفولیا افزایش می‌یابد. یکی از بهترین کودها با ترکیب درصد مناسب کود 10- 52 – 10 است که به زامیفولیا شما برای داشتن پاجوش‌های زیاد کمک می‌کند.

آیا آفت‌ و بیماری‌ها مانع از رشد پاجوش زامیفولیا می‌شوند؟

یکی از موانع رشد پاجوش‌های زامیفولیا، وجود آفت‌ها یا بیماری‌هایی در این گیاه است. بیماری‌ها و آفت‌ها مانع رشد گیاه می‌شوند؛ چون گیاه تمام توان و انرژی خود را صرف مقابله و از بین بردن بیماری و آفت‌ها می‌کند. پس با مشاهده کوچک‌ترین نشانه‌ای از بیماری یا آفت روی زامیفولیا وارد عمل شده و با آن‌ها مقابله کنید تا هم گیاه خود را نجات دهید و هم شاهد رویش پاجوش‌های زیادی در کنار گیاه زامیفولیا خود باشید.

کلام آخر

در این  مقاله شما را با اسرار شگفت انگیزی آشنا کدیم تا بتوانید شاهد رویش پاجوش زامیفولیا و شادابی هرچه بیش‌تر گیاه خود باشید. پاجوش زامیفولیا نشان از نگهداری صحیح و فراهم کردن شرایط عالی برای رشد گیاه است. پس با به کارگیری این نکات ساده ولی با اهمیت فرصت رشد پاجوش‌های زیبا و جوان را به زامیفولیا خود دهید.

سوالاتی که شما پرسیده‌اید:

  • برای رشد پاجوش زامیفولیا چه کار کنیم؟

در قسمت‌های بالا شرایط افزایش رشد پاجوش را توضیح دادیم؛ توجه به عواملی مثل اندازه مناسب گلدان، آبیاری به اندازه، دمای مناسب، نور غیر مستقیم، خاک مناسب، کود مناسب و جلوگیری از به وجود آمدن آفت‌ها و بیمای‌ها می‌تواند باعث رشد چشمگیر پاجوش زامیفولیا شود.

  • آیا زهکشی خاک گلدان زامیفولیا در روند رشد پاجوش‌های آن تاثیرگذار است؟

بله، زهکشی مناسب خاک گلدان باعث می‌شود که رطوبت اضافه‌ای در خاک باقی نماند و باعث تنفس زامیفولیا شود. زامیفولیا به دلیل داشتن ریزوم نیازی به آبیاری و حتی رطوبت زیاد در خاک نیست. بنابراین تا زمانی که از خشک شدن خاک گلدان زامیفولیا تا عمق 3 الی 4 سانتی‌متری اطمینان حاصل نکردید از آبیاری مجدد به گیاه خود جدا پرهیز کنید.

  • آیا در بستر خاک زامیفولیا ضعیف، پاجوش رشد پیدا می‌کند؟

مسلما خیر. چون زامیفولیا تمام توان و انرژی خود را برای قوی شدن صرف می‌کند. شما می‌توانید با فراهم کردن شرایط عالی برای زامیفولیا خود، آن را قوی کرده تا فرصت رویش جوانه‌های شاداب را به گیاه خود دهید.

دیدگاهتان را بنویسید