آفات، بیماری و درمان

5 دلیل لوله شدن برگ های آگلونما + بهترین روش‌های درمان

5 دلیل لوله شدن برگ های آگلونما - گیاه سیتی

گیاه آپارتمانی آگلونما یا همیشه سبز‌چینی گیاهی بسیار زیبا است و مناسب افرادی می باشد که به تازگی قصد دارند در منزل خود گیاهی را داشته ‌باشند. همچنین این گیاه به دلیل سادگی در نگهداری می‌تواند گیاه مناسبی برای فضاهای اداری نیز باشد. با این حال اگر روش‌های مراقبتی آگلونما رعایت نشود گیاه دچار بیماری‌هایی می‌گردد. یکی از این بیماری‌ها لوله شدن برگ های آگلونما یا پیچ خوردن برگ های این گیاه است. بهترین کار این است که پیش از بیمار شدن آگلونما شرایطی فراهم شود که گیاه دچار آسیب نشود. ولی روش‌های درمانی وجود دارند که باعث می‌شوند لوله شدن برگ های آگلونما به خوبی برطرف گردد.

ما در اینجا به بیماری لوله شدن برگ ها‌ی آگلونما می‌پردازیم و بهترین روش‌های درمانی آن را ارائه می‌کنیم. توجه به این نکته ضروری است که این راه‌های درمانی به گونه‌ای هستند که مانع بیمار شدن گیاه نیز می‌شوند.

بررسی دلایل لوله شدن برگ های آگلونما و درمان آن‌ها

چه شرایطی باعث پیچ خوردن برگ های آگلونما می‌شود؟

  1. رطوبت و خشکی بیش از حد
  2. نور مستقیم بیش از حد خورشید
  3. کود‌دهی بیش از حد
  4. آفت‌زدگی
  5. کیفیت پایین آب

دلایلی که در بالا به آن ها اشاره شد دلایل اصلی لوله شدن برگ های آگلونما هستند. با حل این مشکلات گیاه دارای برگ‌های زیبا و از هم باز شده می‌باشد.

در اینجا تک تک مشکلات را توضیح داده و درمان آن‌ها را نیز ذکر می‌کنیم:

1. رطوبت یا خشکی زیاد باعث لوله شدن برگ های آگلونما می شوند؟

با این که گیاه آگلونما در مناطق گرمسیری رشد می‌کند ولی نمی‌تواند خشکی زیاد را تحمل کند، درصورت خشکی طولانی پژمرده شده و برگ‌هایش دچار پیچ خوردگی می‌شوند.

اگرچه گیاه آگلونما رطوبت بالایی را در خاک خود ترجیح می‌دهد، اما آبیاری بیش از حد نیز می‌تواند مشکلاتی را برای آن ایجاد کند. یکی از این مشکلات پیچ‌خوردگی برگ این گیاه است.

ذکر این نکته ضروری است که رطوبت بیش از حد علاوه بر لوله شدن برگ های آگلونما باعث پوسیدگی ریشه این گیاه نیز می‌شود.

2. آیا نور مستقیم می تواند باعث لوله شدن برگ های آگلونما شود؟

از آنجایی که گیاهان آگلونما معمولاً توسط گیاهان بلندتر در جنگل‌های بارانی محافظت می‌شوند، برگ‌های آن‌ها برای تحمل بیش از حد نور مستقیم خورشید طراحی نشده‌اند.

برگ‌های آگلونما با نور زیاد شروع به پیچ خوردن می‌کنند و حتی ممکن است بسوزند و یا دچار لکه‌های قهوه‌ای در سطح برگ‌هایشان شوند.

بنابراین اگر لکه‌های حلقه‌دار و قهوه‌ای روی برگ‌های گیاه مشاهده کردید، گیاه بیش از حد نور مستقیم خورشید را دریافت کرده‌است؛ پس باید جای گیاه را تغییر دهید.

بهترین مکان برای قرار دادن گیاه جایی است که 2-3 ساعت نور مستقیم به گیاه بتابد. به طور معمول پنجره‌های رو به شرق و شمال مکان‌های ایده‌آلی هستند زیرا حداقل نور مستقیم را در طول روز دریافت می‌کنند. در این صورت نور مستقیم باعث رشد مناسب آگلونما شده و موجب لوله شدن برگ های آگلونما نمی‌شود.

3. آیا میزان کود در لوله شدن برگ های آگلونما موثر است؟

گیاهان در مکان‌های سرپوشیده برای زنده ماندن به مواد مغذی نیاز دارند. با این حال، کود بیش از حد می‌تواند باعث عدم تعادل مواد مغذی در خاک گیاه شده و باعث لوله شدن برگ های آگلونما می‌شود.

اگر مشکوک هستید که ممکن است بیش از حد به گیاه آگلونما خود کود داده باشید، می‌توانید یکی از گزینه‌های زیر را انجام دهید تا از لوله شدن گیاه آگلونما جلوگیری کنید:

  • می‌توانید گلدان گیاه را تغییر داده و خاک تازه‌ای را جایگزین خاک قبلی کنید و گیاه را داخل آن قرار دهید.
  • شما می توانید مقدار زیادی به گیاه آب دهید تا کود اضافی به همراه آب خروجی از زهکشی گلدان خارج شود.

در بیشتر موارد تعویض گلدان گزینه بهتری است زیرا گیاه در خاکی قرار می‌گیرد که تعادل مواد مغذی مناسبی دارد.

4. چه آفت‌هایی باعث لوله شدن برگ های آگلونما می‌شوند؟

جالب است بدانید که فقط گیاهان در طبیعت و محیط باز دچار آفت نمی‌شوند، آفت‌ها حتی گیاهانی که در محیط آپارتمان باشند را تهدید می‌کنند.

بخوانید: مشکلات ، آفات و بیماری های آگلونما + بهترین روش درمان

در اینجا برخی از آفات رایجی که می‌توانند به یک گیاه آگلونما آسیب برسانند را معرفی می‌کنیم:

  • شپشک‌های آردآلود: شپش‌های آردآلود را می‌توان با رویش‌های پنبه‌ای مایل به سفیدی که روی برگ‌های آگلونمای شما ایجاد می‌‌کنند، شناسایی کرد.
  • کنه‌های عنکبوتی: کنه‌های عنکبوتی در شرایط خشک رشد می‌کنند و تارهای ریز روی برگ‌های آگلونمای شما باقی می‌گذارند. این حشرات رطوبت را از برگ‌ها خارج کرده و آن‌ها را خشک می‌کنند.
  • شته‌ها: شته‌ها بیشتر روی گیاهان نزدیک پنجره‌های باز دیده می‌شوند. اگر پژمرده شدن یا پیچ خوردگی بی‌دلیل برگ های آگلونما را مشاهده کردید، آن‌ها را در سطح زیرین برگ‌ها جستجو کنید.

درمان برای هر سه آفت معمولاً شامل اسپری صابون حشره‌کش و آبیاری منظم است. مناطق آسیب‌دیده گیاه را مستقیماً با صابون حشره‌کش اسپری کنید.

تاثیر املاح موجود در آب بر روی پیچ خوردن برگ های آگلونما چگونه است ؟

بسته به کیفیت آب لوله‌کشی مکان شما، ممکن است املاحی در آب وجود داشته‌باشد که باعث لوله شدن برگ های آگلونما شود. بنابراین همیشه آب لوله‌کشی گزینه خوبی برای آبیاری آگلونمای شما محسوب نمی‌شود.

آب لوله‌کشی بیشتر حاوی مواد افزودنی و مواد معدنی اضافی است که می‌تواند در خاک آگلونما جمع شود. تجمع مواد شیمیایی و مواد معدنی می‌تواند در کود‌دهی اختلال ایجاد کند و ممکن است باعث ایجاد استرس در گیاه آگلونمای شما شود.

به جای استفاده از آب لوله‌کشی، بهترین پیشنهاد استفاده از دستگاه فیلتر آب یا آب مقطر می‌باشد.اگر نمی‌توانید آب مقطر یا فیلتر آب بخرید، آب لوله‌کشی را در ظرفی روباز به مدت 24 ساعت قرار داده و سپس استفاده کنید. توجه کنید که آب در پایین‌ترین قسمت که در کف ظرف می‌باشد مناسب آبیاری نیست.

بخوانید: نکات معجزه گر شرایط نگهداری آگلونما برای رشد عالی 🚀

کلام آخر

گیاهان همیشه سبز‌چینی یا آگلونما به دلیل نیاز به رطوبت و سطح نور کمتر نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی معمولا مورد علاقه افراد برای نگه‌داری در منزل یا محیط کار هستند. با روش‌هایی که در اینجا ذکر کردیم می‌توانید گیاهی زیبا و جذاب در محیط خود داشته‌باشید.

آیا روش‌های نگهداری انواع آگلونماها با هم متفاوت است؟

خیر، تقریبا همه آگلونماها برای نگه‌داری روش‌های یکسانی دارند. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که نوع رنگی آگلونما برای حفظ زیبایی به نور بیشتری نسبت به سایرین احتیاج دارد.

آیا برگ‌های آگلونما سمی هستند؟

خیر، خود برگ‌ها سمی نیستند ولی با چیدن برگ‌های گیاه مایعی از آن خارج می‌شود که آن سمی است.پس کودکان را از این گیاه دور نگه دارید.

رطوبت مناسب آگلونما را چگونه ایجاد کنم؟

برای فراهم کردن رطوبت کافی برای گیاه به روش‌های زیر عمل کنید:
۱. می‌توانید گیاه را چندبار در روز مه پاش کنید
۲. گیاه گلدان را روی سینی سنگریزه قرار دهید
۳. از یک مرطوب کننده استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید