آفات، بیماری و درمان

چرا برگ های آگلونما بی حال شده اند ؟

علت بی حالی گیاه آگلونما - گیاه سیتی

یکی از زیبایی‌های گیاه آگلونما وجود برگ‎های زیبای این گیاه است و باعث جذابیت این گیاه می‌‎‎شود. زمانی که برگ‌های این گیاه بی‌حال می‌شوند، از نظر ظاهری زیبایی خود را از دست می‌‎دهند و باید برای  بهبود حال این گیاه اقدام کرد. برای علت بی حالی گل آگلونما دلایل زیادی وجود دارد. برخی از این دلایل می‌‎تواند نبود نور مناسب، آبیاری غیراصولی یا وجود آفات در این گیاه باشد؛ البته دما‎ی محیط هم در بی‌حال شدن برگ‎ آگلونما بی‌تاثیر نیست. در ادامه به توضیحات بیشتر در این زمینه و راهکار‎هایی برای از بین بردن افتادگی برگ‎ آگلونما می‎پردازیم.

علت بی حالی گل آگلونما چیست؟

علت بی حالی گل آگلونما زیاد است و باید به شرایط نگهداری این گیاه توجه شود تا برگ‌های گیاه بی‌حال نشوند. نور این گیاه باید اندازه غیرمستقیم باشد. آبیاری این گیاه نیز متوسط است و در صورتی باید به گیاه آب داد ‎که ۲ تا ۳ سانتی متر از روی خاک خشک باشد. علت بی‌ حالی گل آگلونما می‌تواند نبود دمای مناسب باشد. دمای هوای مناسب برای آگلونما ۱۷ تا ۲۳ درجه سانتی گراد است. خاک گلدان نیز باید سبک باشد تا به خوبی آب از بین آنها رد شود. این‌ها برخی از شرایط مهم برای جلوگیری از بیحال شدن برگ های این گیاه است. از مواردی که علت بی حالی گل آگلونما هستند را برایتان ذکر کرده‌ایم.

  • بالا یا پایین رفتن ناگهانی و بیش از حد دما
  • هجوم انواع حشراتی نظیر شپشک و شته به آگلونما
  • نداشتن خاک خوب و سبک برای گیاه
  • قرار گرفتن گیاه در معرض  نور زیاد و کم  یا نور مستقیم
  • به اندازه ی کافی آبیاری نکردن
  • استفاده از کود نامناسب و نا مرغوب

تاثیر آبیاری در بی حال شدن گیاه آگلونما چیست؟

آبیاری نامناسب می‌تواند در بی حالی گیاه آگلونما تاثیر بگذارد. هر چند این گیاه محیط مرطوب را دوست دارد، اما نباید خاک آگلونما حالت باتلاقی داشته ‎باشد؛ در این صورت مواد‎غذایی و آب کافی به برگ‌ها نمی‌‎رسد و باعث افتادگی برگ‌های این گیاه می‌شود. به همین جهت لازم است تا قبل از آبیاری به گیاه حتما این موضوع که ۲ تا ۳ سانتی متر از خاک خشک باشد بررسی شود. گلدان این گیاه باید به گونه‌ای باشد تا آب اضافی از آن خارج شود. آب اضافی موجود در گلدان باعث پوسیدگی ریشه آگلونما شده و برگ‌های آن بی‌حال می‌شوند.

با توجه به اینکه خشک شدن خاک گیاه بستگی به دمای محیط، میزان رطوبت و جنس خاک دارد، نمی‌‎توان تعداد روز مشخصی را برای آبیاری تمام گیاهان آگلونما تعیین کرد. به طور میانگین در فصل تابستان که گرما بیشتر است هفته‌ای یک بار و در فصل زمستان حدودا هر دو هفته تا ۳ هفته یکبار برای آبیاری کافی گیاه است.

 آیا نبود نور کافی باعث بی حالی گیاه آگلونما می شود؟

نبود نور کافی باعث بی حالی گیاه آگلونما می‎شود. با وجودی که گیاه آگلونما آپارتمانی است و جز گیاهانی است که به نور کمتری احتیاج دارد، اما اگر میزان نور دریافتی این گیاه خیلی کم باشد، باعث می‎شود تا آگلونما نتواند به اندازه‎ی مورد نیاز کلروفیل تولید کند. به همین دلیل برگ‌های این گیاه دچار افتادگی می‌شود. اگر این گیاه مستقیما در معرض نور زیاد قرار گیرد، آب موجود در برگ‎ آگلونما تبخیر و گیاه بی‌ حال می‌شود.

موقعیت مناسب برای این گیاه مکانی است که حدود ۶ تا ۸ ساعت در معرض نور آفتاب البته به صورت غیر مستقیم قرار گیرد. اگر می‌خواهید این گیاه در بالکن و هوای آزاد باشد، باید در محلی قرار داشته باشد که در زمان ظهر آفتاب مستقیم به آن نتابد. بهتر است برای جا به جایی گیاه آگلونما از ابتدای فصل رشد به بالکن منتقل شود. باید مراقب اوضاع گیاه باشیم تا در صورت افتادگی برگ‎ آگلونما، میزان نور گیاه را بررسی کنیم. اگر مشکل به دلیل اندازه نور به گیاه بود، جای آن را تغییر دهیم و اگر نور کمی به گیاه می‎رسد با نور مصنوعی می توانیم تا حدودی این مشکل را برطرف کنیم.

دمای مناسب برای گیاه آگلونما چیست؟

 دمای مناسب برای گیاه آگلونما حدود 18 تا 23 درجه سانتی گراد است. هم دمای کم و هم دمای زیاد هر دو برای گیاه آگلونما مناسب نیست. در دمای زیاد تبخیر آب موجود در برگ‎ها زیاد می‎شود و خصوصا اگر آبیاری به موقع انجام نشود، برگ‎ها طراوت خود را از دست می‎دهند و باعث بیحال شدن برگ‎ آگلونما می‎شود. از طرفی اگر دمای محیط اطراف گیاه کم باشد و دما به طور ناگهانی کاهش یابد، منجر به ضعیف شدن و افتادگی برگ آگلونما  می‎شود.

در صورتی که دمای اتاق بالاتر از دمای گفته‎شده باشد، باید بیشتر به کم شدن آب گیاه و خشک شدن آن توجه کرد. این گیاه در مناطق سردسیر باید در داخل خانه قرار داشته‎باشد، تا از دمای پایین ناگهانی محفوظ بماند. در صورتی که دمای هوا به طور ناگهانی تغییر کرد و برگ‎ آگلونما بیحال شدند، گیاه را به محیطی با دمای مناسب منتقل کرد.

جابجایی آگلونما چه تاثیری در افتادگی برگ ها دارد؟

وقتی گلدان گاه را جا به ‎جا می‎‎کنیم به طور طبیعی برگ‎‌های گیاه تا مدتی بیحال می‌شوند و حدود یک تا دو هفته به این حالت باقی می‌ماند. این مساله جای نگرانی ندارد و به مرور زمان برطرف می‌شود. در صورتی که ریشه گیاه صدمه دیده باشد. مسلما زمان طولانی‌تری برگ‌های گیاه شادابی خود را از دست م‎دهند. اگر رسیدگی خوبی به گیاه شود، آگلونما به حالت ابتدایی خود بر می‎گردد.

البته ممکن است هنگام خرید گلدان و انتقال آن به خانه نیز این اتفاق بی‎افتد. به دلیل متفاوت بودن دما و شرایط نگهداری مسئله بوجود می‌آید. در گلخانه‌ها گیاهان از جمله گیاه آگلونما محیط مرطوب و مناسب خود را دارند که این شرایط در خانه فراهم نیست و باعث شوکه شدن گیاه می‌‎شود؛ اما به مرور زمان گیاه خود را با شرایط جدید وفق می‎دهد. برای کاهش این تنش می‌‎توان از آمینو‎اسید نیز کمک گرفت تا زودتر گیاه به حالت طبیعی خود بازگردد.

سوالات متداول بی حال شدن گیاه آگلونما 

چرا برگ آگلونما بیحال می شود؟

علت‎‌‌های مختلفی برای بی حالی گیاه آگلونما وجود دارد. دمای نامناسب محیط، آب کافی و به اندازه ندادن، استفاده از کود نامناسب برخی از این دلایل هستند.

درمان بیحال شدن برگ آگلونما چیست؟

برای درمان بی حالی گیاه آگلونما باید تمام شرایط محیطی این گیاه را بررسی کنیم و در صورت نامساعد بودن آنها، شرایط را بهبود دهیم تا آگلونما درمان شود.

چرا نباید آگلونما را جابه ‎جا کرد؟

زمانی که آگلونما در یک محیط قرار می‎گیرد، به آن محیط عادت می‌کند. زمانی که مکان این گیاه تغییر می‎کند، شرایطش عوض میشود و باید خود را دوباره با محیط جدید وفق دهد. در موقعیت جدید ممکن است شرایط مناسب برای این گیاه نباشد و باعث بی حالی گیاه آگلونما شود.  

دیدگاهتان را بنویسید