شرایط نگهداری و مراقبت

آشنایی با شرایط نگهداری گل فیکوس در خانه

آشنایی با شرایط نگهداری گل فیکوس - گیاه سیتی

اگر به دنبال یک گیاه با نگهداری آسان هستید، دوست دارید ظاهر آن نسبت به گیاهان دیگر کمی متفاوت‌تر باشد و از همه مهم‌تر می‌خواهید به سادگی از بین نرود؛ انتخاب گل فیکوس می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. آیا نگهداری فیکوس در خانه آسان است؟ آیا برای افراد مبتدی نیز می‌تواند پیشنهاد مناسبی باشد؟ با ما همراه باشید تا بهترین شرایط نگهداری فیکوس را به شما معرفی کنیم.

می‌توان از فیکوس در خانه نگهداری کرد؟

گل فیکوس یک گیاه بومی آسیای جنوبی است که اگر تمام نکات در نگهداری از آن به خوبی رعایت شود؛ با رشد فوق العاده‌اش از شما قدردانی خواهد کرد. فیکوس دارای برگ‌های براق است و در چندین رنگ مختلف موجود است. جالب است بدانید فیکوس در زادگاهش تا ارتفاع ۶۰ متری رشد می‌کند؛ ولی نگران نباشید! این گیاه در خانه تا چنین ارتفاعی رشد نمی‌کند. فیکوس بیش‌تر از این که شبیه گیاه باشد شبیه درخت است و می‌تواند با ظاهر منحصر به فرد خود زیبایی خیره کننده‌ای به خانه شما ببخشد.

بنابراین ابتدا باید با نکات نگهداری فیکوس در خانه آشنا شوید تا بتوانید زیبایی واقعی آن را برای خود به ارمغان آورید. مهم‌ترین نکاتی که باید در نگهداری از گیاه فیکوس در خانه به آن توجه کردعبارتند از:

۱. آیا میزان نور در رشد فیکوس تاثیری دارد؟

در ابتدا باید بگوییم که شما باید نیازهای اصلی گل فیکوس خود را بشناسید. پس از نور باید حتما به میزان آبیاری خود و نیاز گیاه توجه ویژه‌ای داشته باشید. فیکوس از آن دسته از گیاهانی است که به آبیاری بیش از حد حساس بوده و دچار آسیب جدی می‌شود. از کجا می‌توان مقدار نیاز گیاه به آب را متوجه شد؟ خیلی ساده! شما تنها کافی است که بین دو زمان آبیاری، خاک فیکوس را بررسی کنید. اگر خاک گلدان فیکوس تا عمق ۴ الی ۵ سانتی متری عاری از کوچک‌ترین اثر رطوبتی باشد؛ شما موفق شده‌اید بهترین زمان آبیاری مجدد به فیکوس خود را پیدا کنید.

همان طور که قبلا گفته بودیم این موضوع خیلی با اهمیت است که زمان آبیاری مجدد به فیکوس را تشخیص دهید؛ در غیر این صورت ممکن است آبیاری را به فیکوس بیش از حد انجام داده و به گیاه خود آسیب جدی وارد کنید. مثلا زرد شدن یا ریختن برگ‌های فیکوس از جمله نشانه‌های آبیاری بیش از حد به گیاه است. در صورتی که گیاه فیکوس شما دچار زردی برگ‌ها شد، می‌توانید با مطالعه مقاله معرفی روش‌ درمان و دلیل زرد شدن برگ فیکوس از ادامه این مشکل برای گیاه خود جلوگیری کنید.

۲. چه نوع خاکی برای فیکوس مناسب است؟

در هنگام آبیاری به گل فیکوس خود توجه کنید. باید آبیاری را به صورت آهسته و یکنواخت برای آن انجام دهید. از طرفی نوع خاک بسیار مهم است؛ خاک باید دارای زهکشی مناسب باشد تا از باقی ماندن آب اضافی در کنار ریشه گیاه جلوگیری شود. زهکشی گلدان را فراموش نکنید . عدم وجود زهکشی مناسب برای گلدان مشکلات متعددی را به وجود می‌آورد. پس مواظب مسیرهای تنفسی ریشه فیکوس خود باشید. کوچک‌‎ترین اختلالی در تنفس ریشه فیکوس باعث پوسیدگی ریشه آن می‌شود.

۳. فیکوس به کوددهی نیاز دارد؟

با این که گل فیکوس یک گیاه مقاوم است ولی با این حال یک موجود زنده است. پس مبادا آن را به حال خود رها کنید. «فیکوس جان سخت است، پس نیازی به کود ندارد» یک تصور اشتباه است. فیکوس هم مانند سایر گیاهان به مواد مغذی احتیاج دارد. بهتر است کوددهی به فیکوس را در طول فصل‌های رشد یعنی بهار و تابستان طی یک برنامه منظم انجام دهید. یکبار در ماه کود مایع ملایمی را با آب رقیق کرده و در زمان آبیاری، گیاه خود را تغذیه کنید. ضرورت رقیق کردن به این خاطر است که به گیاه با مواد مغذی با غلظت زیاد شوک ناگهانی وارد نکنید.

چگونه گل فیکوس را در خانه نگه داریم - گیاه سیتی

۴. آیا فیکوس به هوای بسیار گرم احتیاج دارد؟

با این که گل فیکوس عاشق گرما است ولی دلیل نمی‌شود دمای محیط آن بیش از حد گرم باشد. بهترین دما برای آن بین ۱۶ تا ۲۴ درجه است. در این دما به رطوبت بالایی احتیاج ندارد. ولی اگر فیکوس شما نزدیک به یک منبع گرمایشی قرار گرفته باشد بهتر است که برگ‌های آن را مرتبا مرطوب کنید یا از یک دستگاه بخور در محیط استفاده کنید. دلیل انجام این کار به این خاطر است که برگ‌های ضخیم فیکوس می‌تواند رطوبت زیادی را در خود نگه دارند ولی با گرمای شدید محیط این رطوبت را به مرور زمان از دست داده و برگ‌ها رو به نابودی می‌روند.

پس فراموش نکنید که دمای محیط را کنترل کنید یا در صورت وجود گرمای زیاد در محیط رطوبت مناسبی برای فیکوس خود فراهم کنید.

۵. بهترین زمان تعویض گلدان فیکوس چه زمانی است؟

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید گل فیکوس با وجود برگ‌های ضخیم و بزرگ رشد نسبتا زیادی دارد. در نگهداری فیکوس تنها توجه به نور، آبیاری و خاک کافی نیست؛ شما باید در هر فصل بهار ریشه‌های فیکوس خود را بررسی کنید. منظور ما این نیست که خاک را کنار بزنید و ریشه‌ها را بررسی کنید؛ بلکه منظور ما این است که اندازه ریشه‌ها را بررسی کنید. برای این کار کافی است که زهکشی‌های گلدان را مشاهده کنید اگر ریشه‌های فیکوس از زهکشی‌ها خارج شده باشند این به معنای این است که اندازه گلدان برای فیکوس کم شده و فیکوس به جای بزرگ‌تری احتیاج دارد.

سخن پایانی

در این متن سعی ما بر این بود که به شما بهترین شرایط نگهداری گل فیکوس در خانه را معرفی کنیم. نگهداری از گیاه فیکوس در خانه می‌تواند حسی بی نظیری به فضا ببخشد. پس با به کارگیری نکات ساده می‌توانید به سادگی گیاه فیکوس زیبایی را در منزل خود نگهدای کنید.

سوالاتی که شما می‌پرسید:

  • آیا می‌توان با نور کم فیکوس زیبایی داشت؟

معمولا یکی از بزرگ‌ترین دغدغه افرادی که در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند این است که چگونه نور کافی برای گیاهان خود از جمله فیکوس را تامین کنند. گیاهان آپارتمانی از جمله فیکوس به نور غیر مستقیم احتیاج دارد. پس نگران این موضوع نباشید که این امکان برای شما وجود ندارد که نور مستقیمی در اختیار گیاه خود قرار دهید. محیط فیکوس باید غرق در نور غیر مستقیم باشد.

  • آیا در قسمت‌های سرد ایران می‌توان گیاه فیکوس را نگهداری کرد؟

همان طور که در این مقاله به شما توضیح دادیم باید دمای محیط در یک بازه مشخص یعنی بین ۱۶ تا ۲۴ درجه حفظ شود. نه سرما و نه گرمای بیش از حد مناسب فیکوس نیست. پس در هر جایی که زندگی می‌کنید تنها کافی است که بتوانید دمای محیط را کنترل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید