در حال حاضر ارسال محصولات تنها در مناطق 16 گانه شهر اصفهان و شهرهای بهارستان، شاهین شهر، خمینی شهر و سپاهان شهر امکان پذیر است.
خرید زامیفولیا با گلدان سفالی در اصفهان

عوارض و درمان زامیفولیا

۵ مشکل رایج گیاه زامیفولیا (چگونه آنها را برطرف کنیم؟)

گیاه زامیفولیا یکی از گیاهان آپارتمانی زیبایی است که با برگ های سبز براق و ساقه های منحنی و عمودی خود هر عاشق گلی را به وجد می آورد. زامیفولیا به طور ویژه در برابر آفات و بیماری ها مقاوم است، اما این بدان معنا نیست که زامیفولیا هرگز دچار مشکل نمی شود و بنابراین جاودانه است. این مقاله تمام مشکلات رایج گیاه آهنی و همچنین نحوه رفع و پیشگیری از آنها را در بر می‌گیرد.

شایع ترین مشکلات گیاه زامیفولیا زرد شدن برگ ها و پوسیدگی ریشه ناشی از آبیاری زیاد است. همچنین به دلیل نور زیاد، گرما، کوددهی بیش از حد یا رطوبت کم، مستعد قهوه ای شدن برگ ها است. نور سایه/آفتاب (نور قوی فیلتر شده)، خاک با زهکشی خوب و آبیاری دقیق از اکثر مشکلات جلوگیری می کنند. در ادامه به تمام مشکلاتی که ممکن است با گیاه زامیفولیا داشته باشید می پردازیم و به شما در رشد یک گیاه همیشه سبز کمک می کنیم.

مشکلاتی که در این مقاله بررسی می کنیم

 1. زرد شدن برگ های گیاه زامیفولیا
 2. گیاه زامیفولیا برگ های جدیدی نمی‌دهد
 3. نوک برگهای زامیفولیا قهوه‌ای شده است
 4. برگ های جدید در زامیفولیا کمرنگ هستند
 5. ریشه ها از سطح خاک بیرون زده اند

مشکلات رایج گیاه زامیفولیا ( Zamioculcas zamiifolia )

به ندرت پیش می آید که شما با مشکلات جدی در نگهداری از گیاه زامیفولیا مواجه شوید. اما در عین حال، از کنار علائم خاصی که در گیاه نمایان می‌شوند، نباید به راحتی عبور کرد . آنها بیشتر روی برگها متمرکز می شوند و تغییر غیرمعمول رنگ از زرد شدن به قهوه ای شدن یا سوختن نوک برگ ها چیزهای زیادی در مورد مشکلات موجود در گیاه زامیفولیا به ما می گویند.

۱- زرد شدن برگ های گیاه زامیفولیا

برگ های زرد زامیفولیا بیشتر به دلیل آبیاری بیش از حد ایجاد می شوند. زردی ابتدا روی برگ های پایینی و مسن تر اتفاق می افتد و ممکن است با تغییر رنگ برگ، توقف رشد، پژمردگی و پیچ خوردگی برگ ها همراه باشد. برگ های زرد می توانند در اثر آفتاب زیاد، بیماری، تعویض گلدان یا شوک گرمایی نیز نمایان شوند.

برای اینکه بفهمید چرا گیاه زامیفولیا شما این مشکل را دارد، موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • آبیاری بیش از حد شایع ترین علت زرد شدن برگ ها است، بنابراین ابتدا روش آبیاری را بررسی کنید. (مقدار آب مصرفی و فاصله بین هر وعده آبیاری)
 • به دنبال علائم دیگر آبیاری بیش از حد باشید – علائم اولیه شامل زرد شدن برگ ها و طوقه (جایی که ساقه از خاک بیرون می آید) است. هنگامی که پوسیدگی ریشه شروع می شود، ممکن است متوجه افتادگی ساقه ها، قهوه ای شدن نوک برگ ها (مخصوصاً در برگ های جوان تر) و برگ های چروکیده شوید. بوی پوسیده ریشه ها نیز ممکن است به مشام برسد.
 • برگ های زامیفولیا در نور مستقیم خورشید می سوزند و زرد/قهوه ای می شوند. اگر گیاه زامیفولیا شما روزانه مقدار زیادی نور مستقیم خورشید دریافت می کند، سوختگی برگ ها به جای آبیاری بیش از حد محتمل ترین علت زرد شدن برگ ها و ساقه گیاه است.
 • لکه های زرد پراکنده روی برگ های گیاه زامیفولیا توسط آفات ایجاد می شوند. زیرا از برگ های گیاه تغذیه می کنند. هر دو طرف برگ ها و ساقه ها را برای علائمی مانند شیره چسبناک (شته یا شپشک آرد آلود) و تار های عنکبوت (کنه قرمز عنکبوتی) بررسی کنید.
 • گیاه زامیفولیا تازه خریداری شده ، اغلب مراحل سازگاری را طی می کند. در این صورت ممکن است متوجه واکنش هایی مانند زرد شدن یا حتی ریزش برگ ها شوید. بهتر است به گیاه خود فرصت سازگاری با محیط جدید را بدهید و از هر گونه کوددهی و جا به جایی بی مورد گیاه خودداری کنید، زیرا این کار می تواند واکنش گیاه را شدیدتر کند. البته می توانید یک بار از اسید آمینه (ضد شوک) استفاده کنید.

بخوانید: شرایط نگهداری گل زامیفولیا + بهترین روش آبیاری

۲-گیاه زامیفولیا برگ های جدیدی نمی‌دهد

اگر روی گیاه زامیفولیا شما برگ های جدیدی نمی روید، محتمل ترین علت آن کمبود نور است. درست است که زامیفولیا گیاهی مقاوم به سایه است، اما در دراز مدت کمبود نور، می تواند بر رشد گیاه تأثیر بگذارد. به همین دلیل بهتر است برای رشد بهتر و مداوم زامیفولیا نور سایه/آفتاب را برای گیاه فراهم کنید. دمای سرد یا هر استرس دیگری نیز می تواند باعث توقف رشد گیاه زامیفولیا شما شود.
فصل رشد گیاه زامیفولیا در اکثر اقلیم ها از اوایل بهار تا اواسط پاییز است و به شدت تحت تاثیر شرایط نوری گیاه است. بنابراین می توانید با استفاده از چراغ های رشد، فصل رشد گیاه را افزایش دهید. گیاه زامیفولیا عموماً در تمام طول سال در آب و هوای گرمسیری رشد می کنند.

اگر گیاه زامیفولیا شما نور کافی و با کیفیت دریافت می کند، نکته بعدی که باید در نظر بگیرید این است که آیا مشکلات دیگری در شرایط محیطی گیاه وجود دارند که باعث استرس گیاه و توقف رشد آن بشوند یا خیر.

در اینجا مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید

 • آیا گیاه ZZ شما ریشه پر شده است؟ اگر چندین سال است که گلدان گیاه زامیفولیا خود را تعویض نکرده اید، این امکان وجود دارد که ریشه ها تمام فضای گلدان را احاطه کرده باشند و  دیگر جایی برای رشد وجود نداشته باشد. از طرفی گیاه زامیفولیا تمایلی به رشد ساقه و برگ های جدید بدون رشد ریشه های کافی برای حمایت از آنها ندارد. اگر ریشه‌هایی را دیدید که از سوراخ‌های زهکشی بیرون زده اند و گیاه شما به نظر می‌رسد که از گلدان بزرگتر شده است، دیگر وقت آن است که زامیفولیا خود را در گلدانی یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی بکارید تا رشد گیاه دوباره شروع شود.
 • مشکلات کوددهی نا مناسب می توانند از رشد جلوگیری کنند. کوددهی بیش از حد گیاه زامیفولیا می تواند به ریشه ها آسیب برساند و از رشد جلوگیری کند. برای رشد مطلوب گیاه زامیفولیا  فقط باید چند بار در سال کوددهی انجام شود. اگر فکر می کنید ممکن است بیش از حد کوددهی کرده اید، بهتر است خاک را شستشو دهیدیعنی به مدت ۱۵ دقیقه گیاه را آبیاری کنید. همچنین گیاه زامیفولیا در خاکی با کمبود مواد مغذی رشد نمی کند، پس اگر گیاه زامیفولیا شما برای سال‌ها کوددهی نشده است، برای تحریک رشد، کوددهی را آغاز کنید.
 • سازگاری با محیط جدید می تواند از رشد گیاه زامیفولیا جدید شما جلوگیری کند. به خاطر داشته باشید که ۴ تا ۶ هفته طول می کشد تا گیاه زامیفولیا با شرایط خانه یا محل کار شما سازگار شود و ممکن است در این مدت رشدی نداشته باشد. شرایط مناسب را برای گیاه خود فراهم کنید و اجازه دهید تا با محیط جدید تطبیق پیدا کند. مطمئن باشید خیلی زود شروع به رشد می کند.
 • سایر منابع استرس مانند آفات یا بیماری ها همگی می توانند از رشد برگ های جدید گیاه زامیفولیا جلوگیری کنند. گیاه خود و محیط اطراف را به دقت بررسی کنید تا علائمی از آفات و بیماری وجود نداشته باشد و اگر مشکلی را پیدا کردید با آن برخورد کنید.

۳-نوک برگهای زامیفولیا قهوه‌ای شده است

قهوه ای شدن نوک برگها در گیاه زامیفولیا بیشتر به دلیل آبیاری بیش از حد بوجود می آید، به خصوص اگر در برگ های جدید دیده شود. اما زهکشی نامناسب، گرما یا نور بیش از حد، کوددهی نامناسب، یا رطوبت کم نیز می توانند باعث ایجاد نوک قهوه ای روی برگ های گیاه زامیفولیا شوند.

نوک برگ حساس ترین قسمت گیاه به کمبود آب است و به همین خاطر اولین علائم در آنجا شکل می گیرد . از دست رفتن آب میان بافتی به دلیل گرمای محیط و خشکی خاک یا ناتوانی در تامین آب کافی توسط ریشه ها به دلیل پوسیدگی، منجر به قهوه ای شدن نوک برگ های زامیفولیا  می شود.

در اصل آبیاری بیش از حد باعث غرقابی شدن خاک می شود و در کوتاه مدت باعث پوسیدگی ریشه ها و در نهایت از بین رفتن آنها می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، انتقال آب از ریشه به قسمت های بالایی مختل شده و فراوانی آب به کمبود آب تبدیل می شود و گیاه از قبل ضعیف تر شده و به سرعت نوک برگ ها قهوه ای می شوند.

در اینجا چند نکته دیگر برای شناسایی علت و جلوگیری از ایجاد قهوه ای شدن نوک برگها در گیاهان زامیفولیا  آورده شده است.

 • رطوبت بسیار کم – رطوبت مکانی که گیاه زامیفولیا را در آن نگهداری می کنید کنترل کنید. اگر چه برگ های براق گیاه زامیفولیا برای سالم ماندن به رطوبت بالایی نیاز ندارند، اما اگر برای بلند مدت در محیط خشک قرار بگیرند، از کیفیت آنها کاسته خواهد شد. در روزهای گرم سال که محیط گیاه دمای بالایی دارد ، هفته ای یکبار با مه پاشی رطوبت اطراف گیاه را افزایش دهید.
 • بادهای گرم یا سرد وسایل گرمایشی یا سرمایشی– مطمئن شوید که گیاه شما خارج از محدوده هر یک از این موارد باشد. بهتر است از یک دماسنج دیجیتال برای نظارت بر دمای محل نگهداری گیاهان آپارتمانی خود استفاده کنید. حداقل و حداکثر دما را ردیابی می کند، بنابراین مفید است که در یک نگاه ببینید که آیا گیاه زیبای شما در معرض جریان شدید وسایل سرمایشی یا گرمایشی قرار گرفته است یا خیر. از طرفی اگر برگهای زامیفولیا شما به دلیل باد کولر یا بخاری به حرکت در می آیند ، بدون معطلی مکان گیاه را عوض کنید. در غیر این صورت به گیاه شوک دمایی شدیدی وارد خواهد شد.
 • نور شدید – گیاه زامیفولیا در نور سایه/آفتاب بهترین عملکرد را دارد. نور خورشید بیش از حد باعث از دست رفتن آب درون بافتی برگ ها می شود و به دنبال آن ریشه ها اغلب برای همگام شدن با سرعت از دست دادن آب تلاش بیشتری می کنند و این منجر به قهوه ای شدن نوک برگ ها می شود.

۴-برگ های جدید در زامیفولیا کمرنگ هستند

برگ های جدید گیاه زامیفولیا معمولاً در مراحل اولیه تولد سبز روشن هستند و به آرامی تیره می شود تا با رنگ ساقه و برگ موجود در یک دوره چند ماهه همخوانی داشته باشد. اما گاهی اوقات، گیاه زامیفولیا به دلیل کمبود مواد مغذی درون گلدان، برگ های جدید کمرنگ تولید می کند یا  حتی ممکن است، برگ هایی ظاهر شوند که به طور یکنواخت سبز نیستند.

اگر ساقه و برگ های جدید بسیار نازک و دوکی شکل هستند یا به مرور زمان تیره نمی شوند، کمبود مواد مغذی را به عنوان یک علت بالقوه در نظر بگیرید و با کودهای NPK 20 20 20 یا ۱۰ ۱۰ ۱۰ (سه وعده آبیاری) به تقویت خاک گلدان بپردازید.

۵-ریشه ها از سطح خاک بیرون زده اند

غده یا ریزوم گیاه زامیفولیا می تواند به مرور زمان و به دلیل شسته شدن خاک به خاطر  آبیاری مکرر در معرض دید قرار گیرد و از سطح خاک بیرون بزند. البته غده یا ریزوم در معرض نور معمولاً نشانه یک گیاه ناسالم نیست، اما بهتر است به نکات زیر توجه کنید.

 • اگر گیاه خود را از بالا آبیاری می کنید، ریشه‌های گیاه زامیفولیا ممکن است به دلیل آبیاری و جا به جایی خاک های سطحی بستر گلدان یا شسته شدن خاک گلدان در اثر آبیاری مکرر و خروج آب اضافی حاصل از آبیاری  نمایان شوند. شما می توانید با اضافه کردن کمی خاک یا آبیاری گیاه خود از ته گلدان از این امر جلوگیری کنید.
 • اگر ریشه ها در معرض دید قرار گرفته اند، ممکن است نشانه این باشد که گیاه شما ریشه پر شده و نیاز به تعویض گلدان دارد. شما باید گیاه خود را به آرامی از گلدان بیرون بیاورید و ریشه ها را بررسی کنید تا ببینید که آیا فضای کافی برای ادامه رشد دارند یا خیر. در صورت لزوم برای رشد بهتر زامیفولیا بهتر است تعویض گلدان را انجام دهید.
 • از کاشت بیش از حد عمیق زامیفولیا درون گلدان خودداری کنید – هنگام کاشت گیاه زامیفولیا خود، گلدان را تا طوقه یا پایه ساقه ها (محل اتصال ساقه و ریشه) پر کنید تا ریزوم فقط با خاک پوشانده شود، چرا که با این کار از  پوسیدگی ساقه ها جلوگیری می شود.

کلام آخر

آبیاری بیش از حد شایع ترین و جدی ترین مشکل گیاه زامیفولیا است، بنابراین اگر از این امر اجتناب کنید، نیمی از راه برای داشتن یک گیاه سالم سپری کرده اید. بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات دیگر این است که مطمئن شوید گیاه شما در شرایط مناسبی رشد می کند و همچنین زامیفولیا خود را به طور منظم بررسی کنید تا از سالم بودن و نبود علائم آفت یا بیماری اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی اصلی