ارسال گل و گیاه فقط در شهر اصفهان مقدور است.
تصویر معرفی انواع خاک و خصوصیات آن ها و مواد غذایی موجود در خاک به عنوان کاور مطلب

شناخت انواع خاک و خصوصیات آن

آیا با انواع خاک و خصوصیات آن آشنایی دارید؟

در این مطلب کوتاه می خواهیم در پنج مورد از انواع خاک صحبت کنیم و خصوصیات آن ها را به اختصار توضیح دهیم.

تقسیم بندی خاک ها بر اساس ساختمان و بافت آن ها صورت می گیرد بنابراین با تغییر در عوامل تشکیل دهنده آن ها، خصوصیات آن ها نیز دچار تغییر شده بنابراین باعث تغییر در خواص شیمیایی و یا فیزیکی خاک می شوند، لازم به ذکر است این تغییرات باعث رشد برخی گیاهان در آن ها می شود و بالعکس مانع رشد گیاهان دیگر می شود.

در حالت کلی میزان رس و یا شن موجود در خاک باعث تغییر در زهکشی خاک می شود. هر چه در خاکی که استفاده می کنید میزان رس خاک بالاتر از شن موجود در خاک باشد زهکشی و نفوذ آب به کندی صورت می گیرد پس خروج آب نیز به کندی صورت می گیرد و برعکس هرچه میزان شن موجود در خاک شما بالاتر از میزان رس باشد زهکشی و نفوذ آب راحت تر صورت می گیرد بنابراین خروج آب نیز سریعتر صورت می گیرد که در این حالت می گویند خاک زهکش خوبی دارد.

تصویر معرفی انواع خاک و خصوصیات آن ها و مواد غذایی موجود در خاک

پنج مورد از انواع خاک :

  1.  خاک رسی : این خاک را می توان خاکی غنی از مواد غذایی گفت ولی به دلیل نبود شن در آن (همانطور که در مطلب بالا گفته شد) میزان نفوذ پذیری آب در این خاک پایین یا به گونه ای کم است و این خاک دارای زهکش خوبی نیست کندن و کار کردن در این خاک مشکل می باشد.
  2. خاک شنی : این خاک دارای زهکش بالایی است و سریع آب از آن خارج می شود بنابراین به سرعت خشک می شود و غنی از مواد غذایی نیست و حاصلخیزی کمی برای گیاه دارد.
  3. خاک گچی : این خاک که به رنگ روشن است گاهاً رگه هایی در آن دیده می شود ولی بسیار سفت است و زهکشی و نفوذ آب در آن به سختی صورت می گیرد.
  4. خاک پیت : این خاک که معمولاً به رنگ تیره است دارای مقدار بسیار زیادی مواد آلی و مناسب گیاه می باشد و از خصوصیات این خاک می توان به قدرت نگهداری بالای آب آن اشاره کرد.
  5. خاک لای : این خاک هم به دلیل حالتی که دارد معمولاً بین خاک های رسی و آلی قرار می گیرد. این خاک دارای قدرت بالایی در جذب و نگهداری آب دارد و از خصوصیات این خاک می توان به وجود مواد غذایی فراوانی اشاره کرد که در این خاک وجود دارد.

امیدواریم این مطلب کوتاه برای شما مفید بوده باشد.

منبع : برگرفته از کتاب گل کاری نوشته جناب آقای مهندس اسماعیل پیش بین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی اصلی