در حال حاضر ارسال محصولات تنها در مناطق 16 گانه شهر اصفهان و شهرهای بهارستان، شاهین شهر، خمینی شهر و سپاهان شهر امکان پذیر است.
test1

شرایط نگهداری گیاه کروتون

شرایط نگهداری گیاه کروتون (Croton)

خانواده گیاه کروتون (Codiaeum variegatum) دارای شاخ و برگ های رنگارنگ و برگ هایی با اشکال تقریباً بی حد و حصر است که شامل صدها گونه گیاهی می شود. گیاه کروتون در فضای باز در آب و هوای گرم و مرطوب بهترین رشد را دارد، به خصوص در شهرهایی که به اصطلاح شرجی هستند.

کروتون نور آفتاب (غیر مستقیم) تا سایه/آفتاب را دوست دارند و نیاز آبی آن متوسط به بالا است. رشد گیاه کروتون در داخل خانه مخصوصاً برای افراد تازه کار می تواند چالش برانگیز باشد، اما با رعایت نکانی که در ادامه می گوییم هر کسی می تواند گیاه کروتون جذاب را در خانه و محل کار خود نگهداری کند، حتی افراد تازه کار  و پر مشغله!!.

گیاه کروتون در فضای باز می تواند به حدود ۲/۵ متر ارتفاع برسد، اما به عنوان گیاه آپارتمانی که در  گلدان نگهداری می شود، بسیار کوچکتر بوده و از این نظر، کروتون یک گیاه آپارتمانی خوب محسوب می شود. به طور کلی، گیاه کروتون با سرعت نسبتاً کندی رشد می کند و تقریباً بسته به شرایط نگهداری، کمتر از ۳۰ سانتیمتر در هر فصل رشد می کند.

چالش اصلی مراقبت از گیاه کروتون در داخل خانه و محل کار، حفظ دمای ایده آل این گیاه است. چرا که با تغییرات دمایی و سرد و گرم شدن دائمی هوای اطراف گیاه، برگ های آن شروع به ریزش می کنند. با این حال، گیاهان خانواده کروتون به خاطر  تنوع بالای رنگ در برگها و شادی که با خود به فضای اطرافشان انتقال می دهند، ارزش تلاش را دارند.

سایر فواید گیاهان آپارتمانی شامل تصفیه کنندگی هوا، افزایش رطوبت فضا و بهبود خلق و خو شامل گیاه کروتون (Croton) نیز  می شوند .البته به این نکته توجه داشته باشید که کروتون ها برای انسان های حساس و حیوانات خانگی سمی هستند و در صورت بلعیدن می توانند باعث بروز حساسیت های پوستی و گوارشی شوند.

مراقبت از گیاه کروتون

ترفند و نکته ی اصلی مراقبت از گیاه کروتون فراهم کردن دمای ثابت است. زمانی که این اتفاق رخ دهد و یک گیاه کروتون به خوبی رشد کند، تا نزدیکی سطح خاک برگ های گیاه حفظ می شود. همچنین گیاه کروتون برای حفظ رنگ برگ های زنده خود به نور کامل نیاز دارد.

یکی دیگر از نکات اصلی، تامین رطوبت کافی برای گیاه کروتون (Croton) در داخل خانه است. چرا که رطوبت کم باعث ریزش برگهای گیاه می شود و می تواند کروتون را در برابر  آفات به ویژه کنه های عنکبوتی آسیب پذیر کند.برای جلوگیری از ریزش و هجوم آفات، گیاه خود را روزانه مه پاشی کنید. کروتون را می‌توان در فصول گرم به خصوص فصل تابستان به بیرون (بالکن و حیاط ) انتقال داد، البته به شرطی که به‌درستی با شرایط نور و دما سازگاری داشته باشند.

کاشتن گیاه کروتون

اگر منطقه شما در هر زمانی از سال دمای شبانه زیر ۱۰ درجه سانتیگراد را تجربه می کند، باید کروتون خود را داخل خانه و در گلدان نگهداری کنید و آن را در خاکی سبک با زهکشی مناسب بکارید. از گلدانی با تخلخل بالا در دیواره آن مانند گلدان سفالی استفاده کنید چرا که می تواند از حمله قارچ و پوسیدگی در ناحیه ریشه گیاه جلوگیری کند. گیاه کروتون را در مکانی قرار دهید که تغییرات ناگهانی دمایی و جریانات شدید آب و هوایی وجود نداشته باشد، زیرا باعث بروز واکنش های شدید از جانب کروتون (Croton) می شوند.

نور مناسب گیاه کروتون

گیاه کروتون (Croton) به خاطر رنگی بودن برگهای خود به نور حداقلی سایه/آفتاب (نور قوی فیلتر شده) نیاز دارد. اگر کروتون را در سایه قرار دهید، از کیفیت برگهای این گیاه جذاب کاسته شده و دچار ریزش برگ می شود. البته گیاه کروتون قادر به تحمل نور مستقیم خورشید نیست و در صورتی که در معرض آفتاب مستقیم قرار گیرد، دچار سوختگی در ناحیه برگ های زیبای خود می شود.

آبیاری گیاه کروتون

محیط اطراف گیاه کروتون را در  فصول گرم سال و به خصوص در فصل تابستان به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید. کروتون  علاقه دارد  خاک گلدانش همیشه مرطوب باشد، چرا که تحمل خشکی را ندارد. البته آبیاری را در زمستان کاهش دهید تا گیاه را از حمله قارچ دور نگه دارید. بهتر است پس از  مشاهده علائمی مانند پژمرده شدن شاخ و برگ های جوان، شرایط آبیاری و رطوبت اطراف گیاه را مورد بررسی قرار دهید و از وارد شدن شوک شدید به گیاه کروتون جلوگیری کنید.

بهترین روش آبیاری

قبل از خشک شدن کامل خاک گلدان آبیاری را انجام دهید زیرا کروتون به خشکی خاک حساس است. البته  از غرقابی شدن هم بیزار است. پس بهتر است قبل از آبیاری رطوبت خاک گلدان را بسنجید. برای سهولت در سنجش میزان رطوبت خاک از سیخ چوبی آشپزی استفاده نمایید. بدین صورت که سیخ را از کنار گلدان به صورتی ک به ریشه گیاه آسیب نرساند، تا جایی که امکان دارد درون خاک فرو کنید و  بعد از ۱۰ دقیقه آن را خارج کنید. اگر سیخ رطوبت بالایی داشت و خاک به آن چسبیده بود، رطوبت گلدان بالا بوده  و بهتر است چند روز دیگر آبیاری کنید ولی اگر سیخ خشک و خاک به آن نچسبیده بود، نشان از خشک بودن خاک دارد و می توانید آبیاری را با خیال راحت انجام دهید.

خاک مناسب گیاه کروتون

خاک با زهکشی بالا که بتواند آب اضافی حاصل از آبیاری گیاه را در کمتر از ۱۵ دقیقه خارج کند، برای کروتون ایده آل است. همچنین گیاه کروتون خاک غنی از هوموس و اسیدی را ترجیح می دهد و یکی از بهترین بسترها برای این گیاه رنگین مخلوط خاکبرگ، کوکوپیت و پرلیت است.در صورتی که از خاک سنگین با زهکشی نامناسب استفاده کنید، گیاه کروتون رشدی نخواهد کرد یا رشد آن بسیار کند ادامه می یابد.

دمای مناسب برای گیاه کروتون

برای گیاهان کروتونی که در داخل خانه و محل کار  نگهداری می کنید، دمای محیط را بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ کنید و گیاه را در معرض هوای سرد قرار ندهید. بهترین محدوده دمایی برای گیاه کروتون ۱۵ الی ۲۷ درجه سانتیگراد می باشد. کروتون در دمای بالاتر از ۲۷ درجه سانتیگراد نیز دچار شوک شدید می شود که پژمردگی و در نهایت ریزش برگها را به دنبال خواهد داشت.

رطوبت مناسب برای گیاه کروتون

رطوبت، همراه با کمبود نور کافی می تواند بر رنگ و کیفیت برگ ها تأثیر بگذار، پس سطح رطوبت را بین ۴۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید. اگر رطوبت به اندازه کافی بالا نباشد، ممکن است گیاه مقداری از برگ های خود را از دست بدهد. ممکن است در حفظ رطوبت خانه یا محل کار خود در این بازه مشکل داشته باشد، بهترین راه حل این است که یک دستگاه بخور در اتاق قرار دهید یا یک سینی رطوبت را زیر گیاه بگذارید یا حتی می توانید کروتون را با دیگر گیاهان به صورت گروهی نگهداری کنید.

کوددهی مناسب گیاه کروتون

در فصل های رشد یعنی بهار و تابستان هر دو هفته یکبار کوددهی را انجام دهید. بهتر است از  از کودهایی که میزان نیتروژن پایینی دارند استفاده کنید، چرا که نیتروژن بالا در کروتون برگ رنگی ، باعث می شود برگ ها به رنگ سبز تمایل پیدا کنند و از کیفیت رنگین بودن برگها کاسته می شود. کودهای NPK 10 52 10 یا ۳۶ ۱۲ ۱۲ پیشنهاد می شوند.

از دادن کود در ماه های زمستان خودداری کنید و از آنجایی که کروتون خاک کمی اسیدی را ترجیح می دهد، از کودهایی که حاوی نیترات آمونیوم، سولفات آمونیوم یا اوره با پوشش گوگرد هستند استفاده نمایید.

هرس گیاه کروتون

گیاه کروتون به خوبی به هرس یا حذف شاخه های اضافی واکنش نشان می دهد، بنابراین اگر گیاه کروتون شما ساقدار شده و فرم زیبای خود را از دست داده است، در ابتدای فصل رشد یا انتهای زمستان آن را به سختی هرس کنید. البته این کار نیاز به تجربه و تخصص کافی دارد، پس بدون دانش قبلی از هرس کروتون خود خودداری کنید.

در هرس برگ ها و شاخه های ناسالم و اضافی که فرم گیاه را از حالت زیبای خود خارج کرده اند، حذف کنید. درست بالای یک گره یا مجموعه برگ جداسازی را با یک تیغ ضدعفونی شده و تیز انجام دهید. سعی کنید بیش از یک سوم از ساقه را در یک دوره هرس حذف نکنید و در نظر داشته باشید که گیاه از قسمت بریده شده دوباره رشد می کند.

تکثیر  گیاه کروتون

عامل اصلی در تکثیر گیاه کروتون دما است. در مناطق گرمسیری که دما به طور مداوم در محدوده ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتیگراد باقی می ماند، می توانید گیاه کروتون را در تمام طول سال و در فضای باز تکثیر کنید. به طور مشابه، اگر بتوانید این محدوده دما را حفظ کنید، می توانید در داخل خانه نیز تکثیر را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی اصلی