در حال حاضر ارسال محصولات تنها در مناطق 16 گانه شهر اصفهان و شهرهای بهارستان، شاهین شهر، خمینی شهر و سپاهان شهر امکان پذیر است.
خرید زامیفولیا سبز با گلدان سفالی در اصفهان

شرایط نگهداری زامیفولیا

زامیفولیا ( Zamioculcas zamiifolia ) ممکن است به سختی تلفظ شود، بنابراین بهتر است از نام های مستعار “گیاه آهن” یا ” ZZ Plant ” استفاده کنید. از آنجایی که این نام ها بسیار محبوب هستند حتی در بعضی از فروشگاه هم ار این نام های زامیفولیا استفاده می کنند.

ممکن است فکر کنید نگهداری و رشد زامیفولیا دشوار است، اما کاملاً برعکس است، این گیاه گونه ای آسان برای نگهداری می باشد و به دلیل خاصیت تصفیه کنندگی هوا همیشه برای داخل خانه به خصوص در اتاق خواب توصیه می شود. علاوه بر همه این موارد، زامیفولیا نسبت به شرایط مختلف محیطی و آفات و بیماری ها مقاونت بالایی از خود نشان می دهد.

چه چیزی در مورد زامیفولیا منحصر به فرد است؟

احتمالاً در مورد گیاهان آپارتمانی با قدرت خاص تصفیه کنندگی هوا شنیده اید، خبر خوب و هیجان انگیز این است که زامیفولیا یکی از آنهاست. پروژه مطالعه هوای پاک ناسا می گوید این گیاه آلاینده هایی مانند زایلن، تولوئن و دی اکسید کربن را جذب می کند. به همین دلیل ما همیشه زامیفولیا را برای اتاق خواب توصیه می کنیم.
این گیاه بومی شرق آفریقا، از جنوب کنیا تا شمال شرق آفریقای جنوبی است.

به عنوان یک گیاه چند ساله گرمسیری، عادت رشد قوی دارد و آن را به گیاهی مقاوم با نگهداری آسان برای تازه کاران و افراد پر مشغله تبدیل کرده است. برگ های زیبای گیاه آهن نه تنها زیبا هستند، بلکه شادی، ثروت و رفاه را نیز به ارمغان می آورند. در واقع، نام تفکر ماندارین او، “جین کیان شو” به معنای واقعی کلمه به درخت سکه طلایی ترجمه می شود.

نکات نگهداری زامیفولیا

مراقبت از زامیفولیا ( Zamioculcas zamiifolia ) بسیار آسان است. مقاومت در برابر سایه (نور کم)، نیاز کم به آبیاری و مقاومت در برابر تغییرات دما از رازهای موفقیت در مراقبت از گیاه زامیفولیا هستند. این گیاه نسبتاً مقاوم است. بنابراین حتی اگر نیروی کمی هم صرف کنید، باز هم زنده می ماند و نیازی به تلاش زیادی نخواهید داشت.

نور مناسب برای زامیفولیا

گیاه زامیفولیا به جای تابش مستقیم نور خورشید ترجیح می دهد در  نور سایه/ آفتاب رشد کند و البته سایه را به خوبی تحمل می کند. برگ های زامیفولیا چرمی هستند، اما هنوز تا حدی ظریف بوده و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید می تواند باعث نوک سوزی یا سوختگی برگ ها شود. برای تامین نور مورد نیاز گیاه زامیفولیا، بهتر است حدود ۱۲ ساعت آن را در مکانی با نور فیلتر شده قوی قرار دهید. یک گزینه مناسب، پنجره شرقی- غربی یا شمالی است.
در غیاب نور طبیعی، نور فلورسنت برای نیازهای نوری زامیفولیا کافی می باشد. بنابراین، حتی در دفاتر یا ساختمان های تجاری بسته و بدون نور ، امکان رشد زامیفولیا (Zamioculcas zamifolia) وجود دارد و گیاه شما همچنان زیبا خواهد بود، اما کندتر رشد می کند.

آبیاری مناسب برای زامیفولیا

بسیار مهم است که به یاد داشته باشید، گیاه زامیفولیا علاوه بر ساقه های ضخیم که می توانند آب را برای مدت طولانی ذخیره کنند، در قسمت ریشه نیز غده هایی  وجود دارد که آنها هم اقدام به ذخیره آب در بافت های خود می کنند. از این رو نیاز آبی زامیفولیا نسبت به سایر گونه های گیاهی بسیار ناچیز است. پس بهتر است، قبل از آبیاری مجدد گیاه زامیفولیا صبر کنید تا دوم سوم خاک انتهایی گلدان خشک شود.

آبیاری زامیفولیا نسبت به فصل می تواند متفاوت باشد. اگر تابستان یا بهار است، بیشتر آبیاری کنیدو زمانی که زمستان می آید، میزان آبیاری را به نصف کاهش دهید. به یاد داشته باشید که آبیاری زامیفولیا برای سلامت گیاه شما بسیار مهم است. به هر نحو از آبیاری بیش از حد خودداری کنید و مطمئن شوید که آب اضافی حاصل از آبیاری همیشه از انتهای گلدان تخلیه می شود. پس باید زامیفولیا همیشه در گلدانی با منافذ زهکشی مناسب کاشته شود.

نکته: بهترین روش آبیاری زامیفولیا

با خشک شدن عمق خاک گلدان، آبیاری را انجام دهید زیرا زامیفولیا به غرقابی شدن بسیار حساس است. بهتر است قبل از آبیاری رطوبت خاک را بسنجید و بعد اقدام به آبیاری کنید. برای سهولت بررسی میزان رطوبت خاک از سیخ چوبی آشپزی استفاده نمایید. بدین صورت که سیخ را از کنار گلدان بصورتی ک به ریشه آسیب نرسد تا جایی که امکان دارد درون خاک فرو کنید، بعد از ۱۵ دقیقه سیخ را خارج کنید. اگر سیخ رطوبت بالایی داشت و خاک به آن چسبیده بود، رطوبت گلدان بالا بوده و بهتر است چند روز دیگر آبیاری کنید ولی اگر سیخ خشک و خاک به آن نچسبیده بود، نشان از خشک بودن خاک گلدان دارد و می توانید آبیاری را با خیال راحت انجام دهید.

بخوانید: عوارض و درمان زامیفولیا + مشاوره رایگان

درجه حرارت مناسب برای زامیفولیا

بهترین محدوده دمایی برای زامیفولیا بین ۱۵-۲۴ درجه سانتیگراد است. هنگامی که زامیفولیا در داخل خانه نگهداری می شود، بهتر است دمایی داشته باشد که خودتان کمی احساس خنکی کنید. به خصوص اگر در فصل تابستان باشد.

باید بدانید که آستانه‌ی تحمل سرمای گیاه زامیفولیا از ۸- درجه سانتیگراد فراتر نمی رود. به دمای سرد حساس است و  اگر برای مدت طولانی در سرما بماند، آسیب می بیند. پس اگر زامیفولیا در بیرون از اتاق نگهداری می شود و دما کاهش می یابد، به خصوص در طول شب یا فصول زمستان، آن را به داخل بیاورید.

این نکته را هم بدانید اگر زامیفولیا در معرض مستقیم باد و سرمای کولر قرار بگیرد، به شدت آسیب می بیند.

رطوبت مناسب برای زامیفولیا

برای گونه ای که از مناطق استوایی سرچشمه می گیرد، گیاه زامیفولیا منحصر به فرد است. زیرا نیازی به رطوبت بالا ندارد. به لطف ویژگی های ساقه و ریشه های آبدار، حتی در محیط با شرایط رطوبت هوای کم و متوسط، نیاز گیاه برآورده خواهد شد. بنابراین زامیفولیا برای محیط های داخلی مناسب است.

رطوبت مورد نیاز زامیفولیا را می توان تا ۴۰٪ کاهش داد. اگر کاکتوس و ساکولنت دارید، زامیفولیا را در نزدیکی آنها قرار دهید. همه اینها نیازی به مه پاشی ندارند. همه می توانند به راحتی در آنجا بنشینند و از محیط خشک لذت ببرند. رطوبت بالا می تواند راهی برای آلودگی به کپک باشد، بنابراین مراقب باشید.

خاک مناسب برای زامیفولیا

وقتی صحبت از خاک زامیفولیا می شود، مهم ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید زهکشی مناسب است. خاک سبک نیاز دارد و بهتر است از مواد درشت مانند ترکیب خاکبرگ، کوکوپیت و پرلیت استفاده کنید.

سطح PH صحیح برای گیاه آهنی از ۶ تا ۷ (کمی اسیدی تا نرمال) است. برای اطمینان از اینکه گیاه از تمام مواد مغذی موجود در خاک لذت می ببرد، رسیدن به pH مناسب هنگام تهیه خاک برای گیاه مفید است.

همچنین مطمئن شوید که مخلوط خاک استریل و فاقد قارچ یا بیماری باشد.

کود مناسب برای زامیفولیا

جدا از نیاز کم به آب، کود مورد نیاز گیاه زامیفولیا نیز حداقلی است. بنابراین، تا زمانی که مخلوط خاک گلدان غنی باشد، نیازی به تغذیه منظم با کودهای تقویتی نیست.

در طول فصل رشد از فروردین تا شهریور، می توانید از کوهای رقیق شده برای تقویت گیاه استفاده کنید. در این زمان است که گیاه شما به دلیل افزایش رشد و نمو به مواد مغذی اضافی نیاز دارد.

کودهای کامل  NPK10-10-10 یا ۲۰-۲۰-۲۰ مفید هستند و می توان هر دو هفته یکبار مصرف کرد.

تعویض گلدان زامیفولیا

برای اولین بار گلدان زامیفولیا را باید بعد از ۳ تا ۵ سال اول تعویض کنید. این به گیاه اجازه می دهد تا رشد مطلوبی داشته باشد و به اندازه بالغ خود برسد. پس از آن، دفعات تعویض گلدان را به حدود هر ۲ سال یکبار کاهش دهید.

قبل از تعویض گلدان زامیفولیا تا بهار صبر کنید. گیاه را از گلدان خارج کرده و ریزوم های قدیمی و آسیب دیده را جدا کنید. یک گلدان جدید که یک سایز بزرگتر از گلدان اول باشد را تهیه کنید و گیاه را در مخلوط خاک جدید و استریل شده بکارید.

پس از کاشت، خاک را کاملاً  آبیاری کنید تا استقرار گیاه به خوبی انجام شود. سپس اجازه دهید آب اضافی از گلدان خارج شود.

کلام آخر

گیاه زامیفولیا یک گیاه عالی برای داخل خانه شما است، چرا که علاوه بر مقاومت بالا، قدرت تصفیه کنندگی هوا را نیز دارد.

ویژگی های منحصر به فرد به ویژه مقاومت به شرایط نور کم و نگهداری آسان، این گیاه را برای افراد پرمشغله و تازه کارها بهترین گزینه کرده است.همچنین می توانید از این گیاه به عنوان هدیه برای خانواده و دوستان خود در مناسبت های خاص استفاده کنید. انرژی های مثبتی مانند رشد، تشویق و فداکاری را انتقال می دهد.

ببینید: برای دیدن انواع زامیفولیا می توانید اینجا کلیک کنید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی اصلی