در حال حاضر ارسال محصولات تنها در مناطق 16 گانه شهر اصفهان و شهرهای بهارستان، شاهین شهر، خمینی شهر و سپاهان شهر امکان پذیر است.
خرید سانسوریا شمشیری ابلق با گلدان سرامیکی در اصفهان

شرایط نگهداری سانسوریا

رازهای رشد عالی گیاه سانسوریا + مشاوره رایگان

گیاه سانسوریا ( Sansevieria ) که با نام‌های «زبان مادرشوهر» و «مار» نیز شناخته می‌شود، یکی از ساده‌ترین گیاهان آپارتمانی برای نگهداری است. به همین دلیل در دسته گیاهان با نگهداری آسان بوده و برای افراد مبتدی و پرمشغله به شدت توصیه می شود. در ادامه نحوه مراقبت از گیاه سانسوریا در خانه و محل کار آورده شده است!

درباره گیاه سانسوریا

سانسوریا اهل آفریقای جنوبی است و به خوبی با شرایط مشابه در ایران عزیزمان سازگار است. البته بهتر است، سانسوریا در مناطق گرم و مرطوب در فضای باز (بیرون از خانه) نگهداری شود. گیاه زبان مادر شوهر توسط ریشه های زیرزمینی به نام ریزوم گسترش می‌یابد و می تواند به گیاه مهاجم تبدیل شود، بنابراین در کاشت های گروهی، گیاه سانسوریا را در مناطق و گلدان های محصور بکارید.
آبیاری بیش از حد و یخ‌زدگی دو مورد از معدود مواردی هستند که واقعاً می توانند تأثیر زیادی روی این گیاه بگذارند. خاک غرقابی باعث پوسیدگی ریشه می شود و قرار گرفتن طولانی مدت در دمای سرد می تواند به برگ های سانسوریا آسیب برساند.

نحوه کاشت گیاه سانسوریا

گلدانی با منافذ زهکش در انتهای آن انتخاب کنید. گلدان های سفالی نسبت به گلدان های دیگر برای گیاهان خانواده‌ی سانسوریا بهتر هستند زیرا به دلیل سوراخ هایی که در دیواره آن ها وجود دارد، اجازه می دهند خاک گلدان سریعتر از گلدان های دیگر خشک شود. بنابراین احتمال پوسیدگی ریشه در گلدان های سفالی کم است.
از مخلوط خاک با زهکشی خوب استفاده کنید. مخلوطی از پیت ماس، کوکوپیت و پرلیت ایده آل است، زیرا باعث می شود آب اضافی حاصل از آبیاری سریعتر از گلدان خارج شود.
هنگام کاشت سانسوریا در گلدان جدید آن را خیلی عمیق نکارید، گیاه را باید در همان عمقی که در گلدان قبلی بوده است کاشت.

مکان مناسب برای سانسور در خانه و محل کار

گیاهان سانسوریا نور سایه/ روشن و غیر مستقیم را ترجیح می دهند و حتی می توانند نور مستقیم خورشید را تحمل کنند. با این حال، آنها در گوشه‌های سایه‌دار خانه و محل کار و سایر مناطق کم‌نور به خوبی رشد می‌کنند (اگرچه کندتر).
نکته: سعی کنید گیاه خود را خیلی سریع از یک نقطه روشن به آفتاب کامل انتقال ندهید، زیرا ممکن است گیاه را دچار شوک کند. هنگامی که قصد دارید سانسوریا را از یک مکان تاریک به مکان روشن منتقل کنید، این کار را به تدریج و در طول یک هفته یا بیشتر انجام دهید و به آرامی آن را در معرض نور روشن تر قرار دهید.همچنین روش های آبیاری باید با توجه به شرایط نوری تنظیم شود. گیاهان در مناطق گرم و آفتابی آب بیشتری مصرف می کنند.
سانسوریا را در جای گرم بالای ۱۰ درجه سانتیگراد (۵۰ درجه فارنهایت) نگهداری کنید. در زمستان حتما از یخ زدگی آن جلوگیری کنید.

 

آبیاری سانسوریا

یکی از رایج ترین اشتباهات در نگهداری از گیاهان سانسوریا (و سایر ساکولنت ها) آبیاری بیش از حد است. سانسوریا خاک مرطوب را به خوبی تحمل نمی کند و در خاک غرقاب دچار پوسیدگی ریشه می شود. برای جلوگیری از این مشکل، نکات آبیاری زیر را دنبال کنید.

بخوانید: چگونه از سانسوریا در برابر آفات و بیماری ها مراقبت کنیم؟

  1. از آبیاری زیاد اجتناب کنید. بین دو آبیاری اجازه دهید بیشتر خاک خشک شود (دو سوم خاک ته گلدان).
  2. برای دانستن زمان آبیاری، فقط به سطح خاک اکتفا نکنید. در عوض، با یک سیخ چوبی آشپزی رطوبت خاک را بسنجید.بدین صورت که سیخ را از کناره‌ی دیواره‌ی گلدان درون خاک فرو کنید، سپس بعد از ۱۵ دقیقه آن را خارج کنید، اگر رطوبت را احساس کردید یا دیدید که خاک به چوب چسبیده است، رطوبت خاک کافی می‌باشد و زمان مناسبی برای آبیاری نیست. چند روز دیگر دوباره رطوبت خاک را بسنجید و در صورت خشکی آبیاری کنید.
  3. در صورت امکان از انتهای گلدان آبیاری کنید. زیرا باعث فرو رفتن ریشه ها در گلدان می شود و به تثبیت برگ های ضخیم تر و بلندتر کمک می کند.
  4. در پاییز و زمستان که گیاه به طور فعال رشد نمی کند کمتر آبیاری کنید. 

نکات کاربردی برای رشد عالی سانسوریا

  • برگ های بزرگ و مسطح گرد و غبار را جمع می کنند در صورت لزوم آنها را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.
  • در شرایط خوب، سانسوریا به سرعت رشد می کند و ممکن است نیاز به تقسیم سالانه داشته باشد. در بهار یا تابستان عملیات تکثیر را انجام دهید. قسمتی از برگ ها و ریشه ها را برش دهید و در گلدانی با مخلوط گلدانی با زهکشی خوب بکارید.
  • اگر گیاه سانسوریا شرایط خوبی در گلدان داشته باشد، می تواند شکوفا شود. گل های معطر و سفید مایل به سبز روی ساقه های بلند ظاهر می شوند، بهتر است گل ها را بچینید تا از کیفیت برگ ها کاسته نشود. 

جالب و خواندنی

گیاه سانسوریا به همراه گیاهان عنکبوتی و اسپاتی فیلوم در تصفیه هوا و دفع سمومی مانند فرمالدئید بسیار موثر بوده و اساساً توانایی تصفیه هوای اطراف خود را دارند. با این حال، مطالعات بیشتری برای تعیین میزان قدرت واقعی تمیز کردن هوای این گیاهان مورد نیاز است!

ببینید: گیاهان تصفیه کننده هوا

سانسوریا شمشیری ابلق ( Sansevieria trifasciata )،گونه‌ای از گیاه سانسوریا ( Sansevieria ) که بومی مناطق گرمسیری آفریقا است، الیاف گیاهی قوی تولید می‌کند و زمانی برای ساختن بند کمان برای شکار استفاده می‌شد. به همین دلیل به آن کنف کمانی ( Bowstring Hemp ) نیز می‌گویند.

 

عوارض و درمان سانسوریا

پوسیدگی ریشه ناشی از آبیاری بیش از حد شایع ترین مشکل است. اگر این اتفاق افتاد، برگ های پوسیده را جدا کنید و تا زمانی که خاک گلدان کاملا خشک نشده آبیاری نکنید. سانسوریا انعطاف پذیر است و می تواند خود را ترمیم کند. اما اگر گیاه به پوسیدگی ادامه داد، آن را از گلدان خارج کنید، ریشه و برگ های پوسیده را دور بریزید و ریشه و برگ های سالم را با قارچ کش ضدعفونی کنید و در خاک و گلدان ضد عفونی شده با قارچکش بکارید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی اصلی