در حال حاضر ارسال محصولات تنها در مناطق 16 گانه شهر اصفهان و شهرهای بهارستان، شاهین شهر، خمینی شهر و سپاهان شهر امکان پذیر است.
شرایط نگهداری آگلونما

نکات معجزه گر شرایط نگهداری آگلونما برای رشد عالی 🚀

شرایط نگهداری آگلونما آسان است و به همین خاطر افراد مبتدی تا حرفه ای به خوبی می توانند از این گیاه جذاب نگهداری کنند. اما قبل از توضیح درباره شرایط نگهداری آگلونما بهتر است این گیاه جذاب را بیشتر بشناسیم.

گیاه آگلونما یا همیشه سبز چینی یک گیاه استوایی چند ساله است که در انواع مختلفی وجود دارد. همه آنها دارای برگ های بزرگ، کوچک، براق و تخم مرغی شکل روی ساقه های کوتاه و گل ها (روی گیاهان مسن) هستند که در بهار یا تابستان شکوفا می شوند. همیشه سبز چینی یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است و طیف رنگی آن – از سبز تیره و نقره ای تا قرمز – به دکوراسیون منزل شما شخصیت می بخشد.
آگلونما به آرامی رشد می کند و گیاه آپارتمانی عالی را می سازد که می توان در تمام طول سال از آن مراقبت کرد.

هم چنین ناسا به دلیل توانایی طبیعی در حذف بنزن و فرمالدئید از منابع هوا، آگلونما مودستوم ( Aglaonema modestum ) را در فهرست ده گیاه برتر تصفیه کننده هوا قرار داده است. به همین دلیل، شاید آگلونما بتواند روزی در فضا هم رشد کند!
آگلونمای سرسبز و پر رنگ، نه تنها هوا را تمیز می کند، بلکه در باغ یا فضای زندگی شما زیبا به نظر می رسد. در این راهنما با شرایط نگهداری آگلونما آشنا شوید.

شرایط نگهداری آگلونما چگونه است؟

شرایط نگهداری آگلونما در همه گونه های آن (تقریباً ۱۴ تا ۲۱ گونه) بسیار آسان است و به همین دلیل در سراسر جهان به ویژه در ادارات محبوب و پرطرفدار می باشد. البته گونه‌ی ملکه نقره ای (Silver Queen) یکی از محبوب ترین ها است و گونه هایی مانند آگلونما برفی  (Snowy Aglaonema) که در ایران نیز جز آگلونما های پر فروش ها قرار دارد ، می توانند محیط های جذاب و شیکی را در خانه و محل کار شما ایجاد کنند.
تصمیم به نگهداری از هر گونه ای که گرفته اید، در ادامه درباره شرایط نگهداری آگلونما و مراقبت صحیح از آن توضیحات کاملی به شما خواهیم داد.

نور مناسب برای آگلونما چیست؟

نور مناسب برای آگلونما نور غیر مستقیم خورشید است، به همین دلیل بهتر است گلدان آگلونما در مکانی باشد که روزانه در حدود ۸ ساعت نور غیر مستقیم خورشید را دریافت کند. فاصله ی دو متری از پنجره­ای که ترجیحاً سمت جنوب باشد بهترین گزینه است. همچنین گلدان را یکبار در هفته ۹۰ درجه  بچرخانید تا تمام برگ های آگلونما از نور خورشید استفاده کنند و شکل بوته ای و زیبای گیاه حفظ شود.

گونه های برگ سبز آگلونما ( Aglaonema ) که به عنوان گیاهان مقاوم به سایه شناخته می شوند، گیاهان آپارتمانی محبوب برای محل های کار بدون پنجره هستند و گونه‌های ابلق آگلونما نور غیرمستقیم خورشید را ترجیح می‌دهند و می‌توانند در محل های کار کم نور با نور فلورسنت زنده بمانند و به رشد خود ادامه دهند.
آگلونما در خواستگاه اصلی خود زیر سایه درختان استوایی رشد می کند و در معرض نور مستقیم خورشید قرار نمی گیرد، بنابراین تا زمانی که نور کمی وجود داشته باشد، در داخل خانه نیز رشد می کند.

در صورتی که برگ های آگلونما سبزینه‌­ی خود را از دست داده باشند (کمرنگ شدن برگها) و رشدشان نیز متوقف شده باشد، تردید نداشته باشید که نور کافی دریافت نکرده ­اند. همینطور وجود سوختگی در نوک برگ­ها که حالت خشکی داشته باشد، می­تواند به دلیل نور زیاد و مستقیم خورشید باشد، پس فاصله ­ی گلدان تا پنجره را کمی افزایش دهید تا شرایط نگهداری آگلونما بهبود یابد.

بخوانید: مشکلات ، آفات و بیماری های آگلونما + بهترین روش درمان

شرایط نگهداری آگلونما

دمای مناسب برای آگلونما چیست؟

دمای مناسب برای گیاه آگلونما دمایی در حدود ۱۷ تا ۲۷ درجه­‌ی سانتی گراد می باشد و این نکته را نیز به یاد داشته باشید که نوسانات دمایی می­ توانند آسیب زیادی به گیاه آگلونما وارد کنند. به همین دلیل با استفاده از یک دماسنج کوچک در کنار گلدان، همیشه تغییرات دمایی را کنترل نمایید. البته گیاه آگلونما نسبت به شرایط دمایی مختلف سازگاری بالایی دارد اما بهترین شرایط نگهداری آگلونما زمانی رخ می­دهد که در محیط محدوده دمای استاندارد ذکر شده را فراهم باشد.

از دیگر نکات برای رشد بهتر آگلونما تفاوت بین دمای شب و روز است. بهتر است اختلاف دما بین شب و روز چیزی در حدود ۱۰ درجه سانتی گراد باشد . اجازه ندهید این اختلاف دما به بیش از این مقدار برسد.

دمای بیشتر از ۳۰ درجه­ ی سانتی گراد نیز موجب خواهد شد که رطوبت زیادی از طریق برگ­های آگلونما هدر برود و گیاه دچار بی­حالی و اصطلاحا وا­رفتگی در برگ­ها ­شود. دمای پایین­ تر از ۱۷ درجه سانتی گراد نیز باعث لوله ­ای شدن برگ­های گیاه و توقف کامل رشد آن خواهد شد. حساسیت آگلونما به سرما بسیار زیاد است. به طور کلی دما در شرایط نگهداری آگلونما نقش مهمی دارد.

آبیاری آگلونما چگونه است؟

آبیاری آگلونما در حالت ایده آل، با خشک شدن عمق خاک گلدان، انجام می گیرد زیرا آگلونما به غرقاب شدن حساس است. بنابراین در فواصل زمانی ۳ الی ۵ روز بعد از هر بار آبیاری به خاک گلدان آگلونما سر بزنید. برای سهولت بررسی میزان رطوبت خاک از یک سیخ چوبی آشپزی استفاده نمایید. بدین صورت که سیخ را از کنار گلدان بصورتی ک به ریشه آسیب نرسد تا جایی که امکان دارد درون خاک فرو کنید، بعد از ۱۰ دقیقه سیخ را خارج کنید. اگر سیخ رطوبت بالایی داشت و خاک به آن چسبیده بود، رطوبت گلدان بالا بوده و بهتر است چند روز دیگر آبیاری کنید ولی اگر سیخ خشک و خاک به آن نچسبیده بود، نشان از خشک بودن خاک دارد و می‌توانید آبیاری را با خیال راحت انجام دهید.

گیاه همیشه سبز چینی یا همان آگلونمای شما تا حدودی به خشکی مقاوم است، اما خاک آن نباید برای مدت طولانی کاملاً خشک بماند و این نکته بسیار مهمی در شرایط نگهداری آگلونما به شمار می آید.

در حالت کلی هر ۵ الی ۱۰ روز یکبار آگلونما نیاز به آبیاری دارد. همچنین شیوه­ ی آبیاری گلدان گیاه به این صورت است که شروع به آبیاری نمایید و تمام سطح خاک گلدان را به طور یکسان آبیاری کنید. سپس به محض خروج آب از انتهای گلدان آبیاری را متوقف نمایید. گیاه در این فاصله به اندازه­ی کافی آب دریافت نموده است.

از خطرات آبیاری بیش از اندازه­ ی این گیاه، زرد شدن برگ­ها و پوسیدگی و از بین رفتن ریشه و خود گیاه است. همچنین اگر به آگلونما به اندازه ­ی کافی آب نرسد، نوک برگ­های گیاه قهوه ­ای رنگ شده و کاملاً پژمرده خواهد شد.

کانال آپارات گیاه سیتی

رطوبت مناسب آگلونما چه میزان است؟

رطوبت مناسب آگلونما در محیط طبیعی به قدری زیاد است که گیاه بخشی از نیاز خود را از هوا تامین می کند. بنابراین می توانید گاهی برای افزایش رطوبت، گیاه خود را با آب مقطر یا آب جوشیده سرد شده غبارپاشی کنید یا اینکه آگلونما را روی یک سینی سنگریزه با آب (جزیره) قرار دهید تا رطوبت بیشتری ایجاد شود.

اگر دمای محیط گیاه گرم است در هفته یک الی دو بار اسپری آب انجام دهید و جزیره ایجاد کنید. اما اگر محیط اطراف آن دمای پایینی دارد در هفته یکبار کافی است (صرفاً برای مرطوب کردن محیط گیاه). از ریختن یا ماندن آب بین برگها جداً خودداری کنید.

ضمناً گیاه خود را زیر کولر یا هر مکان دیگری که باعث تغییرات ناگهانی دما می شود قرار ندهید. علاوه بر این، شرایط سرد می تواند به برگ های گیاه آسیب برساند.همچنین از قرار دادن مستقیم آگلونما در مسیر بخاری خودداری کنید زیرا ممکن است به سرعت خشک شود.

به طور کلی رطوبت مناسب در محیط گیاه آگلونما می تواند شرایط نگهداری آگلونما را بهبود دهد و لطافت برگ های این گیاه جذاب را چندین برابر کند.

بهترین خاک آگلونما چه مخلوطی است؟

بهترین خاک آگلونما باید بتواند مقداری آب را در خود نگه دارد، به اندازه ای که کمی مرطوب بماند. از طرفی، باید به سرعت آب اضافی حاصل از آبیاری را تخلیه کند تا در معرض پوسیدگی ریشه قرار نگیرد.

بنابراین خاک­های سبک با قدرت زهکشی بالا بهترین نوع خاک برای پرورش آگلونما هستند. خاک­های باغچه و کمپوست برای پرورش آگلونما مناسب نیستند. یک بستر عالی ترکیبی از خاک برگ/پیت ماس، کوکوپیت و پرلیت است ( هنگام تعویض گلدان این ترکیب را به یاد داشته باشید). خاک کمی اسیدی در محدوده pH 6/5 تا ۵/۶ نیز برای پرورش دهندگان آگلونما توصیه می شود.

یکی از نشانه­ های نامناسب بودن خاک آگلونما این است که در حین آبیاری در زمانی کمتر از ۱۵ ثانیه آب اضافی از انتهای گلدان خارج شود و یا بیش از ۴۰ ثانیه به صورت راکد روی سطح خاک باقی بماند. این موارد نشان می ­دهند که خاک گلدان یا فرسوده و بی کیفیت شده است یا سنگین است و برای شرایط نگهداری آگلونما مخاطره آمیز است. 

کوددهی اصولی آگلونما به چه صورت است؟

کوددهی اصولی آگلونما بدین صورت است که معمولاً نیازی به تغذیه مصنوعی ندارد اما در فصول رشد یعنی بهار و تابستان می توانید برای رشد بهتر، از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید و هر دو هفته یکبار این کود را به گیاه بدهید.

پیشنهاد ما کود NPK 20 20 20 + TE برای آگلونماهای برگ سبز  و کود NPK 12 12 36 + TE برای آگلونماهای ابلق می باشد.

بخوانید: انواع آگلونما : ۱۰ نوع گل آگلونما که نمی شناسید + عکس

شرایط نگهداری اگلونما

تمیز کردن برگ های آگلونما چگونه انجام می شود؟

تمیز کردن برگ های آگلونما علاوه بر افزایش جلوه و زیبایی آن، باعث شادابی بیشتر  و بهبود شرایط نگهداری آگلونما نیز خواهد شد. چرا که آگلونما از طریق روزنه هایی که روی برگها وجود دارد تنفس می کند و تمیزی این روزنه ها باعث بهبود تنفس و در نهایت رشد بهتر گیاه خواهد شد.

شما با محلول آبلیموی تازه (یک درب بطری نوشابه) و آب (۱ لیتر)  می توانید به خوبی سطح برگهای آگلونما را تمیز کنید تا هم زیبای آن دو چندان شود و هم آگلونمایی پر پشت و جذاب داشته باشید.

هیچگاه از برق کننده های شیمایی برای تمیز کردن برگهای آگلونما استفاده نکنید.زیرا  این تمیزکننده ها از مواد نفتی تولید می شوند و استفاده از آنها باعث مسدود شدن روزنه های سطح برگها می شود.

تکثیر آگلونما چگونه است؟

تکثیر آگلونما از طریق بذر، قلمه گیری و تقسیم از طریق پاجوش تکثیر می‌شود که بهترین و آسان ترین روش، به خصوص برای تکثیر در خانه ، تقسیم از طریق پاجوش است.

شما می‌توانید در فصل های بهار و تابستان پاجوش های تولید شده در کنار آگلونما را که ریشه زایی خوبی انجام داده اند، از گیاه مادری جدا و در بسترهای آب یا کوکوپیت کاشت و به گیاه بالغ تبدیل نمایید.

کلام آخر

با توجه به ویژگی های خاص آگلونما از جمله توانایی تصفیه کنندگی هوا، مقاومت به سایه (نور کم)، و شرایط نگهداری آسان ، این گیاه جذاب به یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی در ایران و جهان تبدیل شده است. به همین خاطر اگر برای خانه یا محل کار خود به دنبال گیاه جذاب و کم دغدغه هستید، حتماً آگلونما را به شما پیشنهاد می کنیم.

شما از طریق لینک خرید گل آگلونما می توانید انواع آگلونما های جذاب را مشاهده کنید و برای خودتان بخرید یا به کسی که دوستش دارید هدیه دهید. ضمناً گیاهان ارسال در گیاه سیتی با خدمات پس ار فروش ویژه و بسته نگهداری اختصاصی (رایگان) ارسال می شوند.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی اصلی