ارسال گل و گیاه فقط در شهر اصفهان مقدور است.
آگلونما­ی ملکه­ ی­ نقره­ ای

شرایط نگهداری آگلونما در اصفهان

آگلونما یا همیشه سبز چینی یک گیاه استوایی چند ساله است که در انواع مختلفی وجود دارد. همه آنها دارای برگ های بزرگ، کوچک، براق و تخم مرغی شکل روی ساقه های کوتاه و گل ها (روی گیاهان مسن) هستند که در بهار یا تابستان شکوفا می شوند. همیشه سبز چینی یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است و طیف رنگی آن – از سبز تیره و نقره ای تا قرمز – به دکوراسیون منزل شما شخصیت می بخشد.
آگلونما به آرامی رشد می کند و گیاه آپارتمانی عالی را می سازد که می توان در تمام طول سال از آن مراقبت کرد.

هم چنین ناسا به دلیل توانایی طبیعی در حذف بنزن و فرمالدئید از منابع هوا، آگلونما مودستوم (Aglaonema modestum  ) را در فهرست ده گیاه برتر تصفیه کننده هوا قرار داده است. به همین دلیل، آگلونما می تواند روزی در فضا هم رشد کند!
آگلونمای سرسبز و پر رنگ، نه تنها هوا را تمیز می کند، بلکه در باغ یا فضای زندگی شما زیبا به نظر می رسد. در این راهنما با مراقبت از آگلونما آشنا شوید.

اگلونما انواع مختلفی دارد که در این مقاله ، گونه های مختلف  آن را با عکس برایتان جمع آوری کرده ایم.

شرایط نگهداری آگلونما

مراقبت از همه گونه های آگلونما (تقریباً ۱۴ تا ۲۱ گونه) بسیار آسان است و در سراسر جهان به ویژه در ادارات محبوب هستند. گونه‌ی ملکه نقره ای (Silver Queen) یکی از محبوب ترین گونه ها است، اما گونه هایی مانند آگلونما برفی  (Snowy Aglaonema) و بسیاری دیگر می توانند محیط های جذاب و شیکی را در خانه و محل کار ایجاد کنند.
تصمیم به نگهداری از هر گونه ای که گرفته اید، در ادامه درباره شرایط نگهداری گیاه آگلونما و مراقبت صحیح از آن توضیحات کاملی به شما خواهیم داد.

نور  مناسب برای آگلونما

گونه های برگ سبز آگلونما ( Aglaonema ) که به عنوان گیاهان مقاوم به سایه شناخته می شوند، گیاهان آپارتمانی محبوب برای محل کار بدون پنجره هستند و گونه‌های ابلق آگلونما  نور غیرمستقیم خورشید را ترجیح می‌دهند، اما می‌توانند در محل کار  کم نور  با نور فلورسنت زنده بمانند.
آگلونما در خواستگاه اصلی خود زیر سایه درختان استوایی رشد می کند و در معرض نور مستقیم خورشید قرار نمی گیرد، بنابراین تا زمانی که نور کمی وجود داشته باشد، در داخل خانه نیز رشد می کند.

بهترین نور برای رشد گیاه آگلونما نور غیر مستقیم خورشید است، به همین دلیل بهتر است گلدان آگلونما در مکانی باشد که روزانه در حدود ۸ ساعت نور غیر مستقیم خورشید را دریافت کند. فاصله ی دو متری از پنجره­ای که ترجیحاً سمت جنوب باشد بهترین گزینه است. همچنین گلدان را یکبار در هفته ۹۰ درجه  بچرخانید تا تمام برگ های آگلونما از نور خورشید استفاده کنند و شکل بوته ای و زیبای گیاه حفظ شود.

در صورتی که برگ های آگلونما سبزینه­ی خود را از دست داده باشند (کمرنگ شدن برگها) و رشدشان نیز متوقف شده باشد، تردید نداشته باشید که نور کافی دریافت نکرده­اند. همینطور وجود سوختگی در نوک برگ­ها که حالت خشکی داشته باشد، می­تواند به دلیل نور زیاد و مستقیم خورشید باشد، پس فاصله­ی گلدان تا پنجره را کمی افزایش دهید.

دمای مناسب برای آگلونما

گیاه آگلونما نسبت به شرایط دمایی مختلف سازگاری بالایی دارد اما بهترین حالت رشد و عملکرد گیاه زمانی رخ می­دهد که محیط دمایی در حدود ۱۷ تا ۲۷ درجه­ی سانتی گراد داشته باشد. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که نوسانات دمایی می­تواند آسیب زیادی به گیاه آگلونما وارد کند. به همین دلیل با استفاده از یک دماسنج کوچک در کنار گلدان گیاه تغییرات دمایی را کنترل نمایید.

از دیگر نکات برای رشد بهتر آگلونما تفاوت بین دمای شب و روز است. بهتر است اختلاف دما بین شب و روز چیزی در حدود ۱۰ درجه سانتی گراد باشد . اجازه ندهید این اختلاف دما به بیش از این مقدار برسد.

دمای بیشتر از ۳۰ درجه­ی سانتی گراد نیز موجب خواهد شد که رطوبت زیادی از طریق برگ­های آگلونما خارج شود و گیاه دچار بی­حالی و اصطلاحا وا­رفتگی در برگ­ها می­شود. دمای پایین­تر از ۱۷ درجه سانتی گراد نیز باعث لوله­ای شدن برگ­های گیاه و توقف کامل رشد آن خواهد شد. حساسیت آگلونما به سرما بسیار زیاد است.

آبیاری آگلونما

گیاه همیشه سبز چینی یا همان آگلونمای شما تا حدودی به خشکی مقاوم است، اما خاک آن نباید برای مدت طولانی کاملاً خشک شود.

در حالت ایده آل، با خشک شدن عمق خاک گلدان، آبیاری را انجام دهید زیرا آگلونما به غرقاب شدن حساس است. بنابراین در فواصل زمانی ۳ الی ۵ روز بعد از هر بار آبیاری به خاک گلدان آگلونما سر بزنید.برای سهولت بررسی میزان رطوبت خاک از یک سیخ چوبی آشپزی استفاده نمایید. بدین صورت که سیخ را از کنار گلدان بصورتی ک به ریشه آسیب نرسد تا جایی که امکان دارد درون خاک فرو کنید، بعد از ۱۰ دقیقه سیخ را خارج کنید. اگر سیخ رطوبت بالایی داشت و خاک به آن چسبیده بود، رطوبت گلدان بالا بوده و بهتر است چند روز دیگر آبیاری کنید ولی اگر سیخ خشک و خاک به آن نچسبیده بود، نشان از خشک بودن خاک دارد و می‌توانید آبیاری را با خیال راحت انجام دهید.

در حالت کلی هر ۵ الی ۱۰ روز یکبار آگلونما نیاز به آبیاری دارد. همچنین شیوه­ی آبیاری گلدان گیاه به این صورت است که شروع به آبیاری نمایید و تمام سطح خاک گلدان را به طور یکسان آبیاری کنید. سپس به محض خروج آب از انتهای گلدان آبیاری را متوقف نمایید. گیاه در این فاصله به اندازه­ی کافی آب دریافت نموده است.

از خطرات آبیاری بیش از اندازه­ی این گیاه، زرد شدن برگ­ها و پوسیدگی و از بین رفتن ریشه و خود گیاه است. همچنین اگر به آگلونما به اندازه­ی کافی آب نرسد، نوک برگ­های گیاه قهوه­ای رنگ شده و کاملاً پژمرده خواهد شد.

رطوبت مناسب آگلونما

در محیط طبیعی آگلونما رطوبت به قدری زیاد است که گیاه بخشی از نیاز خود را از هوا تامین می کند. بنابراین می توانید گاهی برای افزایش رطوبت، گیاه خود را با آب مقطر یا آب جوشیده سرد شده غبارپاشی کنید یا اینکه آگلونما را روی یک سینی سنگریزه با آب (جزیره) قرار دهید تا رطوبت بیشتری ایجاد شود.

اگر دمای محیط گیاه گرم است در هفته یک الی دو بار اسپری آب انجام دهید و جزیره ایجاد کنید. اما اگر محیط اطراف آن دمای پایینی دارد در هفته یکبار کافی است (صرفاً برای مرطوب کردن محیط گیاه). از ریختن یا ماندن آب بین برگها جداً خودداری کنید.

ضمناً گیاه خود را زیر کولر یا هر مکان دیگری که باعث تغییرات ناگهانی دما می شود قرار ندهید. علاوه بر این، شرایط سرد می تواند به برگ های گیاه آسیب برساند.همچنین از قرار دادن مستقیم آگلونما در مسیر بخاری خودداری کنید زیرا ممکن است به سرعت خشک شود.

بهترین خاک برای آگلونما

خاک آگلونما باید بتواند مقداری آب را در خود نگه دارد، به اندازه ای که کمی مرطوب بماند. از طرفی، باید به سرعت آب اضافی حاصل از آبیاری را تخلیه کند تا در معرض پوسیدگی ریشه قرار نگیرد.

بنابراین خاک­های سبک با قدرت زهکشی بالا بهترین نوع خاک برای پرورش آگلونما هستند. خاک­های باغچه و کمپوست برای پرورش آگلونما مناسب نیستند. یک بستر عالی ترکیبی از خاک برگ/پیت ماس، کوکوپیت و پرلیت است ( هنگام تعویض گلدان این ترکیب را به یاد داشته باشید). خاک کمی اسیدی در محدوده pH 6/5 تا ۵/۶ نیز برای پرورش دهندگان آگلونما توصیه می شود.

یکی از نشانه­های نامناسب بودن خاک آگلونما این است که در حین آبیاری در زمانی کمتر از ۱۵ ثانیه آب اضافی از انتهای گلدان خارج شود و یا بیش از ۴۰ ثانیه به صورت راکد روی سطح خاک باقی بماند. این موارد نشان می­دهند که خاک گلدان یا فرسوده و بی کیفیت شده است و یا سنگین است.

کوددهی اصولی آگلونما

معمولاً آگلونما نیازی به تغذیه مصنوعی ندارند اما در فصول رشد یعنی بهار و تابستان می توانید برای رشد بهتر، از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید و هر دو هفته یکبار این کود را به گیاه بدهید.

پیشنهاد ما کود NPK 20 20 20 + TE برای آگلونماهای برگ سبز  و کود NPK 12 12 36 + TE برای آگلونماهای ابلق می باشد.

تمیز کردن برگ های آگلونما

تمیز کردن برگ های گیاه علاوه بر افزایش جلوه و زیبایی آگلونما ، باعث شادابی بیشتر  و رشد بهتر  آن نیز خواهد شد. چرا که آگلونما از طریق روزنه هایی  که  روی برگها وجود دارد تنفس می کند و تمیزی این روزنه ها باعث بهبود تنفس و در نهایت رشد گیاه خواهد شد.

شما با محلول آبلیموی تازه (یک درب بطری نوشابه) و آب (۱ لیتر)  می توانید به خوبی سطح برگهای آگلونما را تمیز کنید تا هم زیبای آن دو چندان شود و هم آگلونمایی پر پشت و جذاب داشته باشید.

هیچگاه از برق کننده های شیمایی برای تمیز کردن برگهای آگلونما استفاده نکنید.زیرا  این تمیزکننده ها از مواد نفتی تولید می شوند و استفاده از آنها باعث مسدود شدن روزنه های سطح برگها می شود.

تکثیر آگلونما

آگلونما از طریق بذر، قلمه گیری و تقسیم از طریق پاجوش تکثیر می‌شود که بهترین و آسان ترین روش، به خصوص برای تکثیر در خانه ، تقسیم از طریق پاجوش است.

شما می‌توانید در فصل های بهار و تابستان پاجوش های تولید شده در کنار آگلونما را که ریشه زایی خوبی انجام داده اند، از گیاه مادری جدا و در بسترهای آب یا کوکوپیت کاشت و به گیاه بالغ تبدیل نمایید.

کلام آخر

با توجه به ویژگی های خاص آگلونما از جمله توانایی تصفیه کنندگی هوا، مقاومت به سایه (نور کم)، و نگهداری آسان ، این گیاه جذاب به یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی در ایران و جهان تبدیل شده است. به همین خاطر اگر برای خانه یا محل کار خود به دنبال گیاه جذاب و کم دغدغه هستید، حتماً آگلونما را به شما پیشنهاد می کنیم.

شما از طریق این لینک  می توانید انواع آگلونما های جذاب را مشاهده کنید  و برای خودتان بخرید یا به کسی که دوستش دارید هدیه دهید. ضمناً گیاهان ارسال در گیاه سیتی با خدمات پس ار فروش ویژه و بسته نگهداری اختصاصی (رایگان) ارسال می شوند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی اصلی