ارسال گل و گیاه فقط اصفهان مقدور است. تمامی محصولات، 72 ساعت تضمین کیفیت دارند، حمل و نقل رایگان خرید بالای 500 هزار تومان، مشاوره و پشتیبانی مادام العمر رایگان.
آگلونما و راهنمای شرایط نگهداری

آگلونمای برفی و راهنمای شرایط نگهداری

تصویر گل و گیاه آپارتمانی آگلونما برفی بزرگ با گلدان سرامیکی از نمای روبرو و دور

مقدمه آگلونمای برفی و راهنمای شرایط نگهداری :

آگلونما از خانواده­ی گیاهان شیپوری بوده و جزو گیاهان بومی منطقه­ی آسیای شرقی به شمار می­رود. آگلونما علاوه بر زیبایی چشمگیر و سرسبزی همیشگی از شرایط نگهداری آسانی برخوردار است و همین امر باعث شده تا از محبوب­ترین گیاهان برای نگهداری به خصوص در آپارتمان باشد. این گیاه برای تصفیه کردن هوا از آلودگی های بنزن و فرمالدئید مفید بوده و تحمل بالایی برای رشد و نمو در شرایط سخت را دارد. در کشور چین مردم معتقد هستند که آگلونما خوش شانی می­ آورد و روزی را زیاد می کند. به همین دلیل در این کشور بیش از سایر نقاط جهان طرفدار دارد. یکی از نکات جالب توجه درباره­ی آگلونما این است که این گیاه قابلیت گل دهی دارد و اگر شرایط نگهداری مناسبی برایش فراهم باشد در فصل بهار و تابستان شاهد گل های زیبای این گیاه خواهیم بود. این گیاه همیشه سبز انواع مختلفی دارد که آگلونمای برفی یکی از این انواع می­ باشد. هرچند که با شرایط محیطی سازگار است اما برای رشد و نمو بهتر نیاز به شرایطی دارد که در ادامه­ی این مقاله به آن خواهیم پرداخت. پس اگر شما نیز از طرفداران آگلونما و به ویژه آگلونمای برفی هستید تا انتهای با ما همراه باشید.

انواع آگلونما :

همانطور که گفته شد آگلونما انواع مختلفی دارد. تا به امروز ۴۸ گونه از آن به ثبت رسیده است. البته رقم انواع زراعی این گیاه با تفاوت در رنگ برگ بسیار بیشتر از این تعداد می­ باشد. در ادامه به معرفی برخی از انواع معروف­تر از این گیاه می­ پردازیم.

۱- آگلونما قرمز (Red Aglaonema)

Red-aglaonema

آگلونما قرمز: این نوع با ساقه­ های کوتاه و سرعت رشد زیاد، برگ هایی براق با رگه­ های صورتی دارد و نسبت به سایر انواع آگلونما به نور بیشتری نیز احتیاج دارد.

۲- آگلونما قمه ای (Cutlass Aglaonema)

Cutlass-aglaonema

آگلونما قمه ای: برگ های رگه دار و بلند این نوع شباهت زیادی به خنجر دارد و به همین دلیل آگلونمای قمه ای نام گرفته است. در این نوع لبه ­های برگ حالت نوک تیز و تیره دارند.

۳- آگلونما ملکه نقره ای (Silver queen Aglaonema)

آگلونما سبز ملکه نقره ای

آگلونما­ ملکه­ ی­ نقره­ ای: این نوع فراوان ترین گونه از انواع آگلونما می­ باشد و نیاز متوسطی به نور برای رشد دارد.

۴- آگلونما حبابی (Pattaya Aglaonema)

آگلونما حبابی یا پاتایا

آگلونما­ حبابی: این نوع از آگلونماها شباهت زیادی به گیاه دیفن باخیا دارند و نسبت به سایر انواع به نور کمتری نیز نیاز دارد. ( حتی در سایه نیز رشد می­کند.)

۵- آگلونما برفی (Snow White Aglaonema)

آگلونما برفی

آگلونما­ برفی: این نوع از آگلونما که با نام آگلونمای تایلندی نیز شناخته می­ شود، انتخاب بسیار مناسبی برای خاص پسندان است. برگ­های این گیاه سفید و با حاشیه­ های سبز هستند. آگلونمای برفی نیز از سرعت رشد بالایی برخوردار است.

آگلونما برفی

آگلونمای برفی و راهنمای شرایط نگهداری

نگهداری و پرورش آگلونمای برفی به دلیل سازگاری بالا با شرایط دمایی منزل و نیاز کم به نور خورشید کار دشواری نیست. اما اگر مایل هستید این گیاه زیبا را در بهترین حالت و برای چندین سال همچنان با طراوت نگهداری کنید، باید اصول و شرایطی را در نظر بگیرید.

نور مورد نیاز برای آگلونمای برفی:

بهترین نور برای رشد گیاه آگلونمای برفی نور غیر مستقیم خورشید است. به همین دلیل بهتر است گلدان آگلونمای برفی در مکانی باشد که روزانه در حدود ۸ ساعت نور غیر مستقیم خورشید را دریافت کند. فاصله ی دو متری از پنجره­ای که ترجیحا سمت جنوب باشد بهترین گزینه است. همچنین گلدان را یک روز در میان بچرخانید تا تمام برگ های آگلونمای برفی از نور خورشید استفاده کنند.

در صورتی که برگ های این گیاه سبزینه­ ی خود را از دست داده باشند و رشدشان نیز متوقف شده باشد تردید نداشته باشید که نور کافی دریافت نکرده­اند. همینطور وجود سوختیگی در نوک برگ­ها که حالت عسلک نیز ندارد، می­تواند به دلیل نور زیاد و مستقیم خورشید باشد. پس فاصله­ ی گلدان تا پنجره را کمی افزایش دهید.

دمای مناسب برای آگلونمای برفی:

با وجود سازگاری بالای این گیاه با شرایط دمایی اما بهترین حالت رشد و عملکرد گیاه زمانی رخ می­دهد که محیط دمایی در حدود ۱۷ تا ۲۷ درجه­ ی سانتی گراد داشته باشد. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که نوسانات دمایی می­تواند آسیب زیادی به گیاه آگلونمای برفی وارد کند. به همین دلیل با استفاده از یک دماسنج کوچک در کنار گلدان این گیاه تغییرات دمایی را کنترل نمایید. از دیگر نکات برای رشد بهتر گیاه تفاوت بین دمای شب و روز برای آگلونمای برفی است. بهتر از اختلاف دما بین شب و روز چیزی در حدود ۱۰ درجه سانتی گراد باشد. اجازه ندهید این اختلاف دما به بیش از این مقدار برسد.

دمای بیشتر از ۳۰ درجه­ی سانتی گراد نیز موجب خواهد شد که رطوبت زیادی از طریق برگ­های آگلونمای برفی خارج شود و گیاه دچار بی­حالی و اصطلاحا وا­رفتگی در برگ­ها می­شود. دمای پایین­تر از ۱۷ درجه سانتی گراد نیز باعث لوله ­ای شدن برگ­های گیاه و توقف کامل رشد آن خواهد شد. حساسیت آگلونمای برفی به سرما بسیار زیاد است.

آبیاری مناسب برای آگلونمای برفی :

بهترین زمان برای آبیاری آگلونمای برفی زمانی است که خاک گیاه کاملا خشک باشد. بنابراین در فواصل زمانی ۳ الی ۵ روز بعد از هر بار آبیاری به خاک گلدان آگلونمای برفی سر بزنید. اگر سطح خاک هنوز مرطوب است اقدام به آبیاری نکنید. در حالت کلی ۵ الی ۱۰ روز یکبار آگلونمای برفی نیاز به آبیاری دارد. همچنین شیوه­ی آبیاری گلدان آگلونمای برفی به این صورت است که شروع به آبیاری نمایید و تمام سطح خاک گلدان را به طور یکسان آبیاری کنید. سپس به محض خروج آب از انتهای گلدان آبیاری را متوقف نمایید. گیاه در این فاصله به اندازه­ی کافی آب دریافت نموده است.

از خطرات آبیاری بیش از اندازه­ی این گیاه زرد شدن برگ­ها و پوسیدن و از بین رفتن گیاه است. همچنین اگر به آگلونمای برفی به اندازه­ی کافی آب نرسد نوک برگ­های گیاه قهوه­ ای رنگ شده و کاملا پژمرده خواهد شد.

گیاه سیتی در اینستاگرام

بهترین خاک برای آگلونمای برفی :

خاک­هایی که سبک باشند و قدرت زهکشی بالایی داشته باشند بهترین نوع خاک برای پرورش آگلونمای برفی هستند. خاک­های باغچه و کمپوست­ها و حتی خاکبرگ برای پرورش آگلونمای برفی مناسب نیستند. استفاده از کوکوپیت + پیت ماس + پرلیت به صورت ترکیبی بهترین گزینه به عنوان خاک آگلونمای برفی محسوب می شوند. ( هنگام تعویض گلدان این ترکیب را به یاد داشته باشید.) یکی از نشانه­ های نامناسب بودن خاک آگلونمای برفی این است که در حین آبیاری در زمانی کمتر از ۱۵ ثانیه آب از انتهای گلدان خارج شود و یا بیش از ۴۰ ثانیه به صورت راکد روی خاک باقی بماند. این موارد نشان می­دهند که خاک گلدان یا فرسوده و بی کیفیت شده است و یا سنگین است.

آگلونما حبابی

روش تکثیر آگلونمای برفی:

برای تکثیر این روش­های مختلفی وجود دارد. همچنین فصل مناسب برای اقدام به تکثیر آن تابستان است. این روش­ها به شرح زیر هستند:

۱- روش تکثیر با قلمه زدن : در این روش بخش­هایی از ساقه­ ی برگ دار آگلونمای برفی را برش دهید و در ماسه بکارید. بهترین دما برای رشد این قلمه­ ها حدود ۱۸ تا ۲۲ درجه­ی سانتی گراد می باشد. سایر شرایط نگهداری همانند گیاه مادر می­باشد.

۲- روش تکثیر در آب : در این روش نیز مشابه قلمه زدن ابتدا ساقه­ ی برگ دار را جدا کرده اما به جای ماسه در آب قرار می­دهیم تا ریشه زنی اتفاق بیفتند. بهتر است آبی که ساقه­ ها تا ریشه زنی در آن قرار دارند را چند بار عوض نمایید. البته از معایب این روش ضعیف شدن ریشه­ های گیاه آگلونمای برفی می ­باشد و به همین دلیل چندان توصیه نمی­ شود.

۳- روش تکثیر با بوته : در فصل بهار گیاه آگلونمای برفی پاجوش­هایی خواهد زد که از بین آن­ها می توانید به منظور تکثیر گیاه بهره ببرید. نکته مهم در این روش این است که ریشه­ ها نباید زیاد در مجاورت هوا قرار بگیرند.

۴- روش تکثیر با کاشت بذر : در این روش می­توان از طریق دانه ­های قرمز رنگ و خشکی که پس از گل دادن روی آگلونمای برفی ایجاد می­شوند استفاده کرد. بهترین زمان تکثیر با این روش فصل بهار و همچنین بهترین دما ۲۵ درجه­ی سانتی گراد می­ باشد.

جدیدترین محصولات

انواع بیماری­های آگلونمای برفی و درمان آن­ها :

شپشک آرد آلود : خراش­های پنبه­ ای شکل و سفید رنگی که در بخش­های زیرین و قاعده­ی برگ آگلونمای برفی ایجاد می­شود و موجب زرد شدن برگ­ها نیز می­گردد، به دلیل وجود این حشره­ ی آفت بر روی گیاه است. برای درمان باید از سم حشره­کش نفوذی در فواصل زمانی چهارده روز یکبار تا از بین رفتن کامل آفت استفاده نمود. همینطور با محلول آب و صابون به تمیز کردن برگ­ها اقدام کنید تا بهبودی گیاه از این آفت سریع تر باشد.

قارچ فوزاریوم : این قارچ موجب می­شود تا ساقه­ ی گیاه شل و سیاه شود و حجم ریشه­ی آگلونمای برفی به شدت کاهش یابد. برای رفع این آفت بخش­های آلوده­ی گیاه اعم از ساقه یا ریشه را جدا کرده و گلدانی که آگلونما در آن قرار دارد را تعویض نمایید. استفاده از قارچ کش­ها نیز بسیار موثر خواهد بود.

سوختگی باکتریایی : این بیماری که توسط یک نوع باکتری به نام اوروینیا ایجاد می­شود به آبسوختگی و ایجاد فاصله بین برگ­ها منجر شده و در صورت پیشرفت بوی بد گندیدگی از گیاه به مشام خواهد رسید. برای درمان این عارضه باید بخش­های آلوده­ی گیاه را جدا نمود و از خاکی استریل و ضدعفونی شده به عنوان جایگزین خاک فعلی گیاه آگلونمای برفی استفاده کرد. سمومی که باکتری کش هستند نیز نتایج بسیار مفیدی در درمان این عارضه به جا می­گذارند.

لکه برگی : یه نوع قارچ باعث بروز این مشکل در برگ­های گیاه می­شود. در شروع لکه­ های گرد و ریزی در حاشیه­ ی برگ ظاهر می­شود و سپس در تمام سطح برگ گسترش می­یابند. برای مبارزه با این بیماری لازم است تا رطوبت و دمای محیط کاهش یابد و آبیاری بارانی برای گیاه قطع شود. تنظیم دمای مناسب به ویژه در شب کمک زیادی به کم شدن مشکل خواهد کرد.

 

کود دهی و معرفی کود مناسب آگلونمای برفی :

آگلونمای برفی نیاز چندانی به کود ندارد. با این وجود برای اینکه رشد بیشتر و بهتری داشته باشد می­توانید از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی برای کود دهی استفاده کنید. فصول بهار و تابستان زمان مناسبی برای این منظور است. هر دو هفته یکبار از کودهای محلول در آب و با توجه به مقادیر توصیه شده برای کود دهی استفاده شود.

گل آگلونمای برفی را بچینید :

آگلونمای برفی گلی شبیه به گل اسپاتی فیلوم دارد. اما معمولا توصیه می­شود تا گل این گیاه چیده شود. علت این امر این است که غنچه­ های گل به شدت انرژی گیاه را مصرف می­کنند و باعث بی حالی و ضعف گیاه می­شوند. به همین دلیل با چیدن غنچه­ ی آگلونمای برفی از اتلاف انرژی گیاه جلوگیری می­شود.

افزایش رشد آگلونمای برفی :

یکی از راه کارهای مناسب برای افزایش رشد این گیاه زیبا توجه کامل به شرایط نگهداری از گیاه و استفاده از خاک مناسب است. همچنین بهتر است از خاک هوموسی و کودهای رقیق شده برای تغذیه بهتر گیاه استفاده شود تا جوانه­ های بیشتری در گلدان آگلونمای خود ببینید. یکی دیگر از اقداماتی که به پر پشت شدن گیاه کمک می­کند هرس نمودن بخش­های طویل آن است. این کار علاوه بر پر پشت شدن آگونما موجب می­شود گیاه رشد علفی نداشته باشد.

گیاه سیتی در اینستاگرام

نکته های طلائی در نگهداری از آگلونمای برفی :

۱- در تابستان با استفاده از یک اسپری برگ­های گیاه را غبار پاشی کنید تا آگلونمای شاداب تری داشته باشید. نکته­ی مهم برای غبار پاشی این است که هرگز در مقابل نور آفتاب انجام نشود. زیرا غبار پاشی در مقابل نور آفتاب باعث سوختگی برگ­های گیاه خواهد شد.

۲- در فصل بهار جوانه­های زیادی در کنار گیاه مادر به وجود می­آیند. هر کدام از آن جوانه­ ها می­توانند به یک گلدان جدید منتقل شوند و تبدیل به گیاهی جدید شوند.

۳- یک تا سه روز در ماه برگ­های آگلونمای برفی خود را با روزنامه و در جهت بالا بپیچید. با این روش حالت زیبای برگ­ها حفظ خواهد شد.

۴- زادگاه اصلی این گیاه مناطق گرمسیر و مرطوب است. با استفاده از یک ظرف آب در کنار گلدان آگلونمای برفی شرایط مشابه را برای گیاه ایجاد کرده و موجب رشد بهتر و سرزندگی بیشتر گیاه شوید.

۵- آگلونمای برفی رشد خیلی سریعی ندارد بنابراین در زمان تعویض گلدان کافی است ۲ سایز بزرگتر از گلدان فعلی را انتخاب کنید.

کلام آخر :

پرورش و نگهداری از گلدان­های سر سبز در هر محیطی طراوت و انرژی به همراه می آورد . در میان همه­ ی انواع گیاهان، آگلونمای برفی با برگ­های سفید رنگ و جذاب و شرایط نگهداری آسان یک انتخاب بسیار خوب برای دوست داران گل و گیاه به حساب می­ آید. با این وجود آشنایی با طبیعت و شرایط مناسب آن­ها به شکوفایی بیشتر گیاه کمک زیادی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی