ارسال گل و گیاه فقط در شهر اصفهان مقدور است.
آگلونما سبز سایز 4

آفات و بیماری های آگلونما

آگلونما از خانواده­ی گیاهان شیپوری بوده و جزو گیاهان بومی منطقه­ی آسیای شرقی به شمار می­رود. آگلونما علاوه بر زیبایی چشمگیر و سرسبزی همیشگی از شرایط نگهداری آسانی برخوردار است و همین امر باعث شده تا از محبوب­ترین گیاهان برای نگهداری به خصوص در آپارتمان باشد. این گیاه برای تصفیه کردن هوا از آلودگی های بنزن و فرمالدئید مفید بوده و تحمل بالایی برای رشد و نمو در شرایط سخت را دارد. در کشور چین مردم معتقد هستند که آگلونما خوش شانسی می­آورد و روزی را زیاد می­کند. به همین دلیل در این کشور بیش از سایر نقاط جهان طرفدار دارد. یکی از نکات جالب توجه درباره­ی آگلونما این است که این گیاه قابلیت گل دهی دارد و اگر شرایط نگهداری مناسبی برایش فراهم باشد در فصل بهار و تابستان شاهد گل های زیبای این گیاه خواهیم بود. همیشه سبز چینی یا آگلونما انواع مختلفی دارد که با شرایط محیطی و آفات و بیماری ها سازگاری بالایی دارد. اما برای رشد و نمو بهتر نیاز به دانستن نکاتی درباره آفات و بیماری آگلونما دارید که در ادامه­ی این مقاله به آنها خواهیم پرداخت. پس اگر شما نیز از طرفداران آگلونما هستید تا انتها با ما همراه باشید.

علائم و نشانه های اصلی آفات و بیماری های آگلونما

برگها در امتداد رگبرگها زرد شده و لکه های قهوه ای در زیر آنها ظاهر گردیده اند. حشره آفت باعث این عارضه است، گیاه را هر دو هفته یک بار با یک سم نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند.

گیاه خود را انداخته است

هوا خیلی سرد است و یا کمبود آب علت آن است، گیاه را به محل گرمتری انتقال دهید و یا آن را آبیاری نمایید.

زخمهای سفید پنبه ای شکل در زیر برگها و قاعده آنها تشکیل شده اند

حشره آفت بخصوصی باعث ظهور این علایم است، برگها را با یک سم حشره کش نفوذی هر ۱۴ روز یکبار طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم از بین بروند.

برگها زرد می شوند

آبیاری زیاد از اندازه و هوا سرد است. آبیاری را کم و گلدان را به محل گرمتری انتقال دهید.

برگهای جدید ریز و کمرنگ هستند

ریشه ها را امتحان کنید اگر متراکم هستند تعویض گلدان لازم است وگرنه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد، زمان بین دو تغذیه را به ۱۰ روز کاهش دهید ولی اندازه و مقدار آن را زیادتر نکنید.

برگها در تابستان می پیچند و خشک می شوند

هوا خیلی گرم و خشک است، گلدان را به محل خنک تری منتقل و آبیاری را زیادتر نمایید.

لکه های قهوه ای روی برگها ظاهر شده اند

هوای محیط آلوده به دود نفت با گاز آشپزخانه است، محل گلدان را عوض نموده و برگهای آلوده را حذف کنید. ‌

آفات و بیماری های مهم آگلونما

شپشک آرد آلود

خراش­های پنبه­ای شکل و سفید رنگی که در بخش­های زیرین و قاعده­ی برگ آگلونما ایجاد می­شود و موجب زرد شدن برگ­ها نیز می­گردد، به دلیل وجود این حشره­ی آفت بر روی گیاه است. برای درمان باید از سم حشره­کش نفوذی در فاصله های زمانی چهارده روز یکبار تا از بین رفتن کامل آفت استفاده نمود. همینطور با محلول آب و صابون به تمیز کردن برگ­ها اقدام کنید تا بهبودی گیاه از این آفت سریع تر باشد.

قارچ فوزاریوم

این قارچ موجب می­شود تا ساقه­ی گیاه شل و سیاه شود و حجم ریشه­ی آگلونما به شدت کاهش یابد. برای رفع این آفت بخش­های آلوده­ی گیاه اعم از ساقه یا ریشه را جدا کرده و گلدانی که آگلونما در آن قرار دارد را تعویض یا ضدعفنوی نمایید. استفاده از قارچ کش­ها نیز بسیار موثر خواهد بود.

سوختگی باکتریایی

این بیماری که توسط یک نوع باکتری به نام اوروینیا ایجاد می­شود به آب سوختگی و ایجاد فاصله بین برگ­ها منجر شده و در صورت پیشرفت بوی بد گندیدگی از گیاه به مشام خواهد رسید. برای درمان این عارضه باید بخش­های آلوده­ی گیاه را جدا نمود و از خاکی استریل و ضدعفونی شده به عنوان جایگزین خاک فعلی گیاه آگلونما استفاده کرد. سمومی که باکتری کش هستند نیز نتایج بسیار مفیدی در درمان این عارضه به جا می­گذارند.

لکه برگی

یه نوع قارچ باعث بروز این مشکل در برگ­های گیاه می­شود. در شروع لکه­های گرد و ریزی در حاشیه­ی برگ ظاهر می­شود و سپس در تمام سطح برگ گسترش می­یابند. برای مبارزه با این بیماری لازم است تا رطوبت و دمای محیط کاهش یابد و آبیاری بارانی برای گیاه قطع شود. تنظیم دمای مناسب به ویژه در شب کمک زیادی به کم شدن مشکل خواهد کرد.

نیازهای آگلونما

نگهداری و پرورش آگلونما به دلیل سازگاری بالا با شرایط دمایی منزل و نیاز کم به نور خورشید کار دشواری نیست. اما اگر مایل هستید این گیاه زیبا را در بهترین حالت و برای چندین سال همچنان با طراوت نگهداری کنید، باید اصول و شرایطی را در نظر بگیرید.

مقاله شرایط نگهداری آگلونما با نکات کاربردی و مفیدی برای رشد انفجاری آگلونما

کلام آخر

آگلونما علاوه بر تحمل بالا نسبت به شرایط محیطی مختلف ، نسبت به آفات و بیماری ها نیز مقاومتی بالایی از خود نشان می دهد و به همین خاطر در دسته گیاهان با نگهداری آسان قرار می گیرد. از طرفی مقاومت نور کم و توانایی تصفیه کنندگی هوا ، جذابیت این گیاه را دو چندان می کند. اگر شما هم عاشق آگلونما شده اید و قصد خرید آن را با بالاترین کیفیت را دارید، حتماً به صفحه دسته بندی آگلونما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی اصلی